09 Ноември 2024събота16:25 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Русия ще строи собствена космическа станция

През 2024 г. свършва срокът на годност на Международната станция. Руснаците канят за приложни изследвания на орбита страните от БРИКС

/ брой: 88

автор:Велиана Христова

visibility 2702

Русия планира да построи своя собствена космическа станция, която щe заработи след 2023 г., заяви руският президент Владимир Путин в над 4-часовия си разговор на пряка линия с хора от цяла Русия преди пет дни. По думите му, тази станция е необходима за националната икономика. Русия използва активно за наука и икономика сегашната Международна космическа станция (МКС), но от нея са видими само 5% от територията на Русия, докато от новата станция ще се вижда цялата огромна територия на страната, каза Путин. Според космонавта Георги Гречко, прекарал 130 денонощия в Космоса, от МКС сега не се вижда дори Арктика, на която тепърва ще се отделя огромно внимание.
Думите на руския президент бяха приети като новина от световните медии. Някои "дежурни" проправителствени пудели у нас веднага решиха да иронизират: "Путин се размечта за нова станция". За тяхно съжаление идеята за руска национална космическа станция нито е мечтание, нито се роди миналата седмица. Още в средата на декември 2014 г. Роскосмос потвърди пред руски журналисти плановете за създаване на високообхватна национална космическа станция. Тогава ръководителят на Роскосмос Олег Остапенко съобщи, че тези планове ще намерят място в новата Федерална космическа програма. Според Остапенко станцията е "едно от перспективните направления" и с нейна помощ Русия ще може да решава задачи от различен характер. Сред първите коментари миналата година намираме някои съмнения, че строителството на собствена станция би било скъпо за Русия и може да доведе до финансова стагнация за другите проекти, насочени към изучаването на Марс и Далечния космос, към които активно се ориентират САЩ и Япония. Според учени и космонавти обаче такава станция може да се използва и като междинна база и за подготовката на далечни полети, много по-ефективно от наземните.
 Строителството на МКС започна през 1998 г. и по онова време тя бе символ на международното сътрудничество и взаимодействие в Космоса. В проекта се включиха космическите агенции на Русия, САЩ, Япония, Канада, Бразилия и ЕС. МКС е създадена на модулен принцип - съставящите я сегменти се доставят на орбита от космически кораби и се съединяват в едно цяло на място в Космоса. В снабдяването на МКС с научна апаратура и в научните експерименти участват водещи държави на ЕС като Франция, Германия, Испания; на борда й и сега се правят експерименти с български радиационно-дозиметрични и медицински апаратури, създадени в БАН в последните години.  
След катастрофите с американските совалки МКС се обслужва изцяло от руски космически кораби - включително полетите на екипажите до нея и доставките на товари. САЩ обявиха, че през 2016 г. ще прекратят изобщо работата си на станцията(макар че срокът й на годност е до 2014 г.) и ще се съсредоточат върху програмите за създаване на нови космически кораби и ракети-носители. В края на март т.г. обаче НАСА обяви, че американците остават на МКС. Роскосмос и НАСА се договориха да продължат да финансират станцията и да участват в работата й до 2024 г., както и да разработят обща система за сигурност на пилотираните кораби. 

Юрий Коптев:
Ще използваме три модула от сегашната МКС 



След изявлението на Путин оглавяващият Научно-техническия съвет на Роскосмос Юрий Коптев разказа пред в. "Известия" какви са плановете за създаването на руска национална орбитална станция. Тя е включена в проекта за Федерална космическа програма за 2016-2025 г., одобрен от съвета на Роскосмос на 15 април т.г. Плановете са след 2024 г., когато изтече срокът на експлоатация на МКС и ако партньорите в нея вземат решение тя да прекрати дейността си, от нея да откачат три модула и те да станат основа за новата руска орбитална станция. Трите модула предстои да бъдат прикачени към МКС през 2017 и 2018 г., като в завършен вид МКС ще има 14 модула. Трите модула се строят в момента в предприятията на Роскосмос и ще разширят руската част на МКС - това са многоцелеви лабораторен модул, съединителен модул и научно-енергиен модул, обяснява Коптев. Според БиБиСи руската Ракетно-космическа корпорация "Енергия" използва опита не само от МКС, но и от бившите руски орбитални станции - седемте "Салют" и "Мир", и вече разработва съединителния модул за бъдещата руска станция. Той ще позволи към станцията да се прикачват поне 6 различни кораби и съоръжения. последната руска станция - "Мир", завърши мисията си през 2001 г. и бе потопена в Тихия океан.
По думите на Коптев, трите нови модула сега се доработват така, че след приключването на МКС да могат да съществуват отделно като гръбнак на нова космическа станция. В момента се водят преговори с партньорите на Русия от БРИКС (Бразилия, Индия, Китай, Южна Африка) за съвместно ползване на новата станция, съобщава още Коптев.
Какви задачи ще се решават с помощта на новата станция? Още докато работят на МКС, новите три руски модула ще бъдат натоварени с изследователски програми и експерименти от изключително приложен характер - от тях ще се очакват резултати, приложими в икономиката, отговаря Коптев. И добавя: "В условията на оптимизиране на бюджета ние се ориентираме не към политически и пропаганден ефект от присъствието ни в Космоса, а към получаване на конкретни резултати с възможност те да бъдат използвани на Земята. Трите нови модула за МКС, особено научно-енергийният, разширяват значително възможностите на руския сегмент на станцията - той ни прави независими от енергията, която получаваме сега от американския сегмент на МКС. Това ни позволява да разширяваме броя на експериментите и да изменим същността им. Възможно е също да организираме експерименти по заявки на тези, които имат интерес от опитите на орбита за усъвършенстване на различни технологии".


Роскосмос и НАСА планират и нова МКС...


След 2024 г. Роскосмос и НАСА ще започнат създаването на нова орбитална космическа станция, която да замени МКС. Това съобщиха неочаквано двете агенции в края на март т.г. по време на пресконференция в "Байконур". В този проект може да участват не само сегашните страни участнички на МКС, а и всички, които искат да се присъединят, обяви шефът на Роскосмос Игор Комаров.
Сред общите проекти разглеждаме и съвместна мисия до Марс, защото се договорихме да не дублираме работата си по тази тема, добави шефът на НАСА Чарлз Болдън. По думите му НАСА няма вече да разчита само на бюджет, а ще се опита да комерсиализира космическата дейност. Комаров от своя страна предложи на руските знаменитости от киното и естрадата да станат космически туристи и да последват примера на певицата Сара Брайтман, която в момента преминава едномесечна подготовка за Космоса и се готви да стане 8-ият турист в историята на космонавтиката.


Огненият пръстен "Восточный"

"Восточный" в момента

По време на пряката линия с Путин стана ясно също, че продължава работата на най-големия строителен обект в Русия в момента - космодрума "Восточный". Наричат го "огнения пръстен". Планирано е още през декември т.г. от него да стартира ракета-носител "Союз-2" с три спътника на борда. Единият от тях е на Московския държавен университет.   
След разпадането на СССР космодрумът Байконур остана на територията на Казахстан и макар да няма проблеми с използването му, крупна космическа страна като Русия не може да няма свой космодрум, заяви Путин. Площадката в Плисецк, която също се използва в момента, е военна, а граждански космодрум няма. Затова се строи "Восточный", като Русия ще продължи да ползва и "Байконур" по договореност с Казахстан. От "Восточный" ще стартира и тежката ракета "Ангара", която се разработва в Русия в течение на 20 години.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ