27 Септември 2024петък14:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ние ги плашим, те си продават

/ брой: 62

автор:Светлана Велева

visibility 1488

След драстичното поскъпване на яйцата, скока на цената на хляба, се очаква да поскъпне и месото. За Великден aгнешкото в магазините може да удари 15 лева килото, а в близките месеци - да скочи и цената на свинското с около 20%. За това предупреди вчера председателят на Националната асоциация на животновъдите Бойко Синапов. По думите му агнешко месо над 12-12,5 лв. за килограм вече е спекула.
Премиерът Бойко Борисов реагира светкавично и същевременно предвидимо, като се разпореди до петък да има готов анализ на пазара на тези продукти, за да се провери има ли спекула с тях. Мирослав Найденов дори се закани държавата да спре субсидиите за животновъдите, ако се установи, че те вдигат необосновано цените преди Великден. Тези закани биха звучали на потребителите обнадеждаващо и справедливо, ако не ги бяха чували вече 457 пъти - и за цените на горивата, и за цената на електроенергията и парното. И резултатите всеки път се свеждат до това, че няма нито виновни, нито картелни споразумения, нито нередности в ценообразуването.
За всеки обаче е ясно, че ако агнето е струвало 9 лева и само за седмица се вдигне с 3-5 лв., при това непосредствено преди Великден, това е спекулативно поскъпване. И докато цените на редица стоки и услуги се вдигат с по 10-20-50%, статистиката за януари отчита едва 0,9% инфлация и 1,1% от началото на годината досега. А домакинствата все повече свиват потреблението дори на стоки от първа необходимост. Оказва се, че преди корупцията и ниските доходи по-страшният бич е спекулата. Тя засяга всички, тъй като всеки трябва да яде, да се облича, да купува десетки и стотици различни стоки, за да живее.
Но точно тук идва проблемът - понятие като "спекула" официално в закон няма. През 1999 г. е приет първият Закон за защита на потребителите, но той отменя други два - за цените и за борбата със спекулата. По този начин спекулата като похват на пазарите се елиминира от законовите понятия. А и можеш ли да обвиниш търговец, че иска да печели максимално? Въпросът е как тогава министрите ще проверяват пазарите и търговците за "спекула"? Какви механизми и сравнителни бази могат да бъдат използвани, за да се докаже  спекулативно вдигане на цените.
По-важният въпрос обаче е, ако се докаже нерегламентирано вдигане на цените, на какви нормативни актове ще се позове премиерът, за да наложи евентуални санкции, за които се заканва? Не са ли поредните популистки похвати на принципа "всяко чудо за три дни, по-големите - за пет", а накрая резултатът да е нулев?
Опитът показва, че тази схема е изтъркана като схемата с "борбата" с престъпността. Изразът "Ние ги хващаме, те ги пускат" е вече част от народния фолклор, само че не ни разсмива, защото пуснатите на свобода престъпници продължават да създават несигурност в обществото, а доверието на гражданите, че институциите могат да ги защитят, все повече се руши. Не по-различна е драмата и със спекулата - "Ние ги плашим, те си продават". А цената на словесните еквилибристики и пазарни игри плаща обикновеният човек, защото надуването на цените на хранителните продукти, стоки и битови услуги от първа необходимост е стигнало до нива, непосилни за финансовите възможности на голяма част от хората. И зачестилите масови протести са ясен показател за ескалацията на всеобщото недоволство. Зимата вече мина, но "пролетта на нашето недоволство" се задава и тя може да има непредвидими последствия.



 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 387

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 535

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 816

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 683

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 462

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 495

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 494

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ