В случай на руска атака:
Германия прехвърля 800 000 войници
"Шпигел" публикува военния план на Берлин за транзит на части на НАТО на изток
/ брой: 133
Германското Министерство на отбраната е изготвило планове за действие в извънредни ситуации за потенциален военен конфликт с Русия. Документът предвижда Германия да играе ключова роля като транзитна държава за войските на НАТО, като се очаква нейното население и граждански служби да подпомагат чуждестранни военни, съобщи „Шпигел“.
Миналия месец германското правителство официално актуализира за първи път от 1989 г. военновременните си насоки, които сега включват задължителна военна повинност и принуждаване на производителите да произвеждат военни стоки, както и създаване на тайни складове за пшеница и спешен резерв от ориз и боб.
Съгласно класифицирания „Оперативен план Германия“ страната трябва да може да организира прехвърлянето на 800 000 войници на НАТО и приблизително 200 000 превозни средства, включително танкове и друга техника, от пристанищата в Нидерландия и Белгия на изток, в рамките на три до шест месеца. Предполага се, че за тази цел ще бъдат използвани няколко ключови магистрали, което означава, че те ще бъдат затворени за граждански трафик. От местните общности ще се очаква да снабдяват преминаващите военни с храна, жилища, места за почивка и гориво, твърдят "Шпигел" и "Билд".
Съобщава се, че германската полиция и службите за спешна помощ ще трябва да дадат приоритет на защитата на тези ключови маршрути.
Според „Билд“, позовавайки се на говорител на Министерството на отбраната, освен ролята си на логистичен център на НАТО, Германия ще трябва да създаде и голям лагер за военнопленници на своя територия, ако избухне военна конфронтация с Русия.
Двете медии цитират генералния инспектор на Бундесвера Карстен Бройер, който изчислява, че Берлин има срок до 2029 г. да се подготви за потенциален военен конфликт с Москва, тъй като Германия предполага, че Русия може да бъде в състояние да атакува НАТО дотогава.
По време на срещата на върха на НАТО на 9-11 юли България, Гърция и Румъния подписаха споразумение за създаване на коридор за придвижване на войски, който ще свързва Солун и Александруполис с Варна и Констанца.