БСП иска защитени болници в малките населени места
Общински лечебни заведения едва оцеляват, алармираха от сдружение
/ брой: 189
Аида Ованес
Малките общински болници едва оцеляват. За това алармираха за пореден път от Управителния съвет на Сдружението на общинските болници, които поканиха на дискусия партиите, участващи в предизборната надпревара. На дискусията се отзоваха само от две партии и едната от тях бе БСП.
Големият проблем на малките общински болници е липсата на кадри и най-вече млади медици. Представителите на общински болници искат финансирането по клинични пътеки да е равно с държавните болници. Те са категорични, че не е нормално за операция на апендицит например да се плаща 300 лв. на общинска болница и 1000 лв. на държавна. Общинските болници, както и държавните, са създадени и функционират с парите от данъците и осигуровките на гражданите. Освен това малките болници извършват дейности по ниско платени пътеки. Сериозен проблем е недостигът на медицинско оборудване и съвременна апаратура. Според управители предпоставка за разхищението на средства са лишени от логика стандарти - например, за да съществува хирургично отделение, трябва да има 6 лекари, но реално работа има за трима, а заплата трябва да се плаща на шестимата. Неефективни са и обществените поръчки за лекарства. Работата е непривлекателна за млади лекари, защото се работи непрекъснато, а отговорността е огромна. В общинските болници, особено в малките, няма и доплащане.
Макар в правния мир общинските болници да са равни, на практика има огромна разлика между работещите в София, Пловдив, Варна и тези в малки общини, коментира доц. Георги Йорданов от БСП. Болниците в демографски слабите райони са единственото място за оказване на медицинска помощ. "Ние от БСП отдавна сме в диалог със Сдружението и имаме варианти за съществуването на тези болници", каза доц. Йорданов. Той подчерта категоричната и дългогодишна позиция на левицата за запазване на общинските болници като гръбнака на българското здравеопазване. Сривът на тези болници означава хората в малки и отдалечени населени места да останат без медицинска помощ. "Държавата трябва да поеме своите функции", категоричен е доц. Йорданов. Той представи част от предложенията на левицата, според които общинските болници в демографски слабите райони трябва да придобият статут на защитени. Тяхното финансиране да не става през клинични пътеки, а да е разчетено на основата на получаваната медицинска помощ. Йорданов припомни също, че БСП от години настоява болниците в страната да не са търговски дружества, а частните болници да могат да избират дали да работят като търговски дружества или в обществен интерес. Според левицата болниците, които работят с обществени средства, трябва да имат друга философия на финансиране и да не са търговски дружества. Само така болниците ще могат да се съсредоточат върху качеството и достъпността на медицинската помощ. Затова държавата трябва да се намеси, категоричен е социалистът.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.