238 деца от домове са умрели от глад
Прокуратурата образува 166 производства. Държавата дава 12 млн. лв. годишно за приличен живот на малчуганите с увреждания
/ брой: 217
За 10 години в домовете за изоставени деца с увреждания са установени 238 случая на смърт в резултат на глад, различни форми на малтретиране и немарливост. Това констатира доклад на Българския хелзинкски комитет (БХК). Дори към момента на проверките 103 от домуващите са страдали от недохранване. Установени са 7-8 случая на физическо и още толкова на сексуално насилие.
Според правозащитната организация поне 3/4 от смъртните случаи е можело да бъдат предотвратени. В 149 от случаите смъртта е настъпила в самите домове, въпреки че децата са били в толкова тежко състояние, че е трябвало да бъдат настанени в болница. В повечето от случаите изобщо не е правена аутопсия, за да се установи причината за смъртта. В 31 от случаите смъртта е настъпила от глад, в 84 става въпрос за изнемощяване на организма, 13 са от зарази, шест - от злополуки като измръзване, удавяне, задушаване, 36 са от пневмония, т.е. от студ или залежаване, две от насилие, а 15 са без установена причина.
В 8 дома децата са връзвани. В повечето заведения на възпитаниците са давани силни транквиланти (без да има медицински показания), като при проверките са установени около 90 такива случая.
Петте заведения с най-тежки условия са в Могилино (вече закрит), Медвен, Крушари, Петрово, Благоевград и Рудник.
Проверките на БХК са направени съвместно с прокуратурата. Образувани са 166 досъдебни производства за смъртни случаи и 27 дела за нанесени телесни повреди.
Едно от най-важните неща, които се случват, е, че от февруари насам БХК работи с прокуратурата и споменатите проверки са правени съвместно с нейни представители, каза Маргарита Илиева, зам.-председател на БХК. По думите й това е необратим процес.
Главният прокурор Борис Велчев заяви, че в над 80% от случаите никой не уведомявал полицията за смърт на дете или за насилие, документацията е недостъпна, непълна, а може би и манипулирана. За 10 години само в дом в Добрич са починали 56 деца, каза още Велчев. Той е категоричен, че възмездието е от изключително значение, но не по-малко важно е занапред да не се случват подобни неща и грижата за това е на други институциии. От БХК са категорични, че отговорността е на кметовете, на чието подчинение са въпросните институции, на министъра на труда и социалната политика, на отделите за закрила на детето, на директорите на социално подпомагане по места, на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), на РИОКОЗ (бившите ХЕИ).
Държавата годишно дава около 12 млн. лв. за децата от тези заведения, заяви на свой ред Надя Шабани, председател на ДАЗД.