Гилърд търси подкрепа
Премиерът на Австралия се надява на помощ от независимите депутати, за да задържи властта
/ брой: 193
Премиерът на Австралия Джулия Гилърд заяви, че е започнала да преговаря с независими депутати, за да задържи властта, след като нито една партия не спечели мнозинство депутатски места на парламентарните избори, предаде Асошиейтед прес. Гилърд заяви, че се надява да получи подкрепа за левоцентристката си Лейбъристка партия и е влязла в предварителни контакти с трима независими депутати в Камарата на представителите, с един независим кандидат, чието място още не е съвсем сигурно, и с депутат от Зелената партия.
Ясно е, че нито една партия не спечели правото да управлява самостоятелно, каза Гилърд пред репортери. Имам намерение да преговарям сериозно за ефективно споразумение за сформиране на правителство, добави тя.
При преброени 78 на сто от гласовете, лейбъристите на Гилърд печелят 70 депутатски места, а консервативната коалиция начело със съперника й Тони Абът - 71. Повечето наблюдатели са съгласни, че коалицията вероятно ще финишира със 73 места - с едно повече от лейбъристите.
Британският в. "Сънди телеграф" отбелязва, че трима от четиримата независими, които държат баланса на властта, са бивши членове на Националната партия, младши партньор в опозиционната коалиция, но няма гаранции, че те ще вземат страната на Абът. Гилърд ще продължи да управлява като служебен премиер, докато станат известни окончателните резултати.
Исторически безпрецедентно е правителство в първи мандат да получи такава плесница от избирателите, каквато получи лейбъристкото правителство на Австралия вчера, заяви лидерът на десноцентристката Либерална партия Тони Абът. Той потвърди, че също е имал предварителни дискусии с независимите депутати и Зелените за евентуална подкрепа.
Независимият депутат Тони Уиндзор заяви, че планира да разговаря по телефона с колегите си Боб Кътър и Роб Оукшот, за да решат дали да преговарят с големите партии като група или индивидуално. И тримата станаха независими едва в досегашния парламент и са бивши членове на Националната партия, коалиционен партньор на либералите, но и тримата са казвали, че се отворени за перспективата да подкрепят лейбъристко правителство на малцинството.
Която и да е партията, трябва да имаме известна стабилност, така че правителството да може действително да работи, каза Уиндзор по телевизията, като добави, че може и да се стигне до нови избори, ако не бъде постигнато споразумение.
И тримата независими настояват за подобряване на лошите телекомуникационни услуги в провинциална Австралия. Лейбъристите се явиха на изборите с обещание за 43 млрд. австралийски долара (38 млрд. американски долара) за високоскоростна национална широколентова фиброоптична мрежа. Либералите обещаха по-малка и по-бавна мрежа за 6 млрд. австралийски долара.
Лидерът на Зелените Боб Браун заяви, че никаква договореност не е била постигната в сърдечния му разговор с Гилърд, която търсела подкрепата на новоизбрания зелен депутат Адам Бранд. Бранд обаче предварително бе декларирал предпочитанията си за лейбъристко правителство.
Независимият кандидат Андрю Уилки, бивш член на Зелените, с когото Гилърд се свързала, заяви, че няма да коментира коя партия може да подкрепи, докато собственото му място не бъде сигурно.
Неизвестността може да продължи няколко дни, докато бъдат преброени около 800 000 гласове, подадени по пощата.