Интервю
Ген.-лейтенант Георги Иванов: Народите не воюват, воюват политиците
От Космоса се вижда колко крехка е планетата ни, не създавайте вражди в земното семейство, призовава първият български космонавт
/ брой: 71
Интервю на Валентин ГЕОРГИЕВ
- На 10 април се навършиха 43 години от Вашия полет в Космоса, на 12 април стават 61 от полета на Гагарин. Не са кръгли годишнини, но пак са празник. Как ще празнувате тази година, г-н Иванов?
- И през 2022-ра имаме юбилей - навършват се 50 години, откакто България бе призната от ООН за 18-а космическа държава. Традиция стана, в последните години особено, на 12 април в 11 часа сутринта заедно с Културно-информационния център на Русия и руското посолство да поднасяме цветя пред бюст-паметника на Гагарин в Банкя. Той е единственият в този регион, втори има във Варна. В Банкя паметникът бе построен през 1980 или 1981 г. от кметството. Събират се граждани, ученици, деца, приятели. Този ден се отбелязва и от много български училища в цялата страна, носещи имената на Юрий Гагарин, Сергей Корольов, Валя Терешкова, Владимир Комаров...
- В последните години по повод на космически годишнини се събирахте с Ваши колеги космонавти и астронавти от целия свят. В днешната ситуация поддържате ли връзки с тях?
- Разбира се. Нашият световен конгрес миналата година се състоя в Унгария, въпреки КОВИД-кризата, и тази година ще се проведе традиционно, но още не е уточнено къде. През 1985 г. създадохме Световната асоциация на участниците в космически полети.
- Вие бяхте сред учредителите, нали?
- Да, всички космонавти от програмата "Интеркосмос" сме сред създателите й, а инициативата беше на Алексей Леонов, Олег Макаров и на американските астронавти Ръсти Швейкарт и Томас Стафорд.
За 12 април изяви се организират традиционно в Руския културен център. И тази година ще се открие изложба, посветена на Юрий Гагарин и на моя полет. След това ще има връзка с Международната космическа станция и поздравления от колегите, които не могат да дойдат поради събитията.
- Сега публично се отричат каквито и да било приноси на Съветския съюз и ползи от него за страната ни, но и най-големите русофоби няма как да зачеркнат това, че България стана космическа страна и имаше свои космонавти благодарение на СССР и на добрата българска наука.
- Програмата "Интеркосмос" е уникална. Тя бе създадена в края на 60-те години на миналия век. Разбира се, че космонавтика имаме благодарение на съветската държава. Приносът на българската наука също е известен. И преди моя полет още летяха наши прибори, след моя полет - цели два спътника "България 1300" изцяло с българска апаратура, уникалният "Спектър 256" и разработките на акад. Димитър Мишев, който стана десетият учен в света, награден за постижения в космическата наука, на Кирил Серафимов, Митко Гогошев, Цветан Дачев и много други.
България стана шестата страна с пилотиран космически полет и третата страна, създала храна за Космоса. Да не говорим, че първата космическа оранжерия е създадена от български учени - от Таня Иванова. Тази оранжерия летя дълги години на станцията "Мир" и в нея получиха урожай от посяването на зърното до прибирането на реколтата.
- Следите събитията в Украйна. Виждаме на Запад и у нас пропаганда, която е агресивно едностранчива, която представя Русия като нападател и агресор. Но причините за нейната военна намеса и престъпленията преди това отсъстват напълно. Как ще коментирате?
- Масова е тази пропаганда, а причините са много дълбоки. Цели осем години бомбардират Луганск и Донецк, за тези нападения в българските медии няма нито едно предаване, никаква информация. Нито за бандеровците, нито за спирането на руския език, за спирането на българския език в Украйна, където има български училища и български села и градове. Насаждането на този неонацизъм - можем да го наречем така съвсем основателно, е породено от определени интереси, особено на американския военно-промишлен комплекс.
- Имате космически колеги и от Украйна, и от Русия, познавате се добре. Този военен конфликт от хората, от народите ли се прави, или от определени политици, които ги въвличат в страдания, за да постигнат свои цели?
- Не хората воюват помежду си, политиците воюват, а хората страдат. Народите не воюват помежду си, защото те са братски народи. Както и ние с тях сме братски народ. Ние имаме много общо, общ език от един корен, обща религия - православието, и пр.
А на всички политици искам да препоръчам да направят поне по един полет в Космоса и да видят колко е малка и крехка нашата родна планета Земя. Това го е казал пръв Гагарин, това съм го видял и аз при моя полет, това продължават да виждат всички мои колеги космонавти и астронавти. И да видят, че от Космоса няма граници и всички тези изкуствено създадени политически крамоли са нелепи и пагубни за планетата. Според мен е кощунствено престъпление, например, че спряха параолимпийците на Русия да участват в Олимпиадата.
На Международната космическа станция от самото й създаване преди повече от 20 години и досега работят широки международни екипажи - и американци, и японци, и европейци заедно с руснаците. Само преди седмица се завърна пореден екипаж с американец и двама руснаци в него. Преди дни излетя и частна ракета с четирима космонавти на борда - двама американци, един израелец и един канадец, които са платили по 55 млн. долара като космически туристи за седмица. Те също ще се скачат към Международната космическа станция. Там се работи като едно семейство, независимо от каква народност са космонавтите.
Не създавайте вражди в общото ни семейство - това е нашето послание.