09 Ноември 2024събота00:15 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Фондът в МОН пали мотора

Ако оставка на правителството попречи да се направят конкурсите за научни проекти, щетите ще ги сърба науката

/ брой: 136

автор:Велиана Христова

visibility 1250

Просветният министър проф. Анелия Клисарова обяви, че тази седмица ще бъде обявен най-сетне конкурсът на фонд "Научни изследвания" за проекти в приоритетните научни области. И тутакси антиправителствени медии обявиха: "Дават предизборно 20 млн. лв. за наука". Ето така си живеем - каквото и да се случи, то все се пришива към политиката. Нови избори обаче засветиха като перспектива едва в последния месец, а преди това почти година във фонда се разчистваха авгиеви обори, затлачени от 2012 г. насам, че и отпреди това. И вместо да се зарадват, че това правителство все пак успява да запали мотора на проектното финансиране, пак се опитват да го ухапят.
 Ако фондът заработи, учените ни трябва да въздъхнат най-сетне с облекчение. Още повече, че за пръв път има надежда, че няма да се повтарят безобразията от предишните сесии. Защото в одобрения от този МС и публикуван в ДВ на 6 юни т.г. правилник на фонд "Научни изследвания" е премахната основната причина за изтичането на оскъдните пари за наука към частни джобове, които нямат общо с нея. В конкурсите на фонда

ще могат да участват само научни организации

и няма да се допускат фирми, които досега де факто си бяха посредници между научни колективи и държавните пари. Така те получаваха неразрешени държавни помощи, което е в разрез с регламентите на ЕС, особено с регламент 800. В академичните среди съществуването на фонда от 1990 до 2007 г. се оценява като успешно. Още през 2008 г. ДУМА писа за безобразията, които тогавашният министър Даниел Вълчев извърши с включването в конкурса на голям брой фирми, особено на свои приближени. Всъщност по това време във фонда се появиха сериозни пари за наука, които отпусна правителството на Станишев. Така се започна, а в края на 2012 г. в поредната сесия при министър Сергей Игнатов избухна големият скандал, след като три вестника, включително ДУМА, изнесоха подробни данни за закононарушенията във фонда, управляван от псевдопрофесор, "предсказващ" земетръси, и от едно несведущо в науката лице на 45 години с 5 години трудов стаж преди МОН. Последваха улични протести на учените, министърът си отиде, при служебното правителство "Райков" нищо не помръдна напред, заточиха се едни проверки във фонда - та цяла година. В края на 2013 г. се оказа, че фондът трябва да върне в хазната 8 млн. лв., с които е бил глобен за нарушенията. Частните лица, заграбили парите обаче, така и не са наказани.
При това положение затварянето на кранчето за извъннаучни структури е връщане към академичните правила на фонда, което определено е за приветстване. В предстоящия конкурс ще бъдат финансирани

само проекти на фундаменталната наука

уточни преди дни новият председател на Изпълнителния съвет на фонда проф. Венелин Енчев. Ако в ситуацията на дошлия изневиделица край на кабинета "Орешарски" МОН успее да завърши съгласуването и на насоките за конкурса с финансовото министерство, тази седмица наистина учените ще могат да се поздравят с обявяването на нов конкурс. Ще бъде жалко и дори пагубно за науката, ако този въпрос се отложи за решаване от следващ кабинет, който кой знае кога ще влезе в час.
Не е съвсем коректно написаното из медиите, че за очаквания конкурс се отпускат сега 20 млн. лв. Тази година ще бъде първият етап на конкурса и съответно - на финансирането на одобрените проекти, които са двугодишни. Според проф. Енчев за него са планирани 11 млн. лв., а догодина за втория етап ще се дадат още 9 млн. лв. Всъщност в МОН има утвърдена от министър Клисарова оперативна годишна

програма на фонда за 2014 г.

В нея са предвидени следните дейности:
- Конкурс за проекти по научни приоритети - 11,5 млн. лв.
- Съфинансиране на едногодишни проекти за издаване на българска научна периодика (конкурсът трябва да бъде обявен до 15 авуст т.г.) - 485 хил. лв.  
- Конкурс в областта на биоразнообразието и еклогията - 400 хил. лв.
- Финансиране на проекти в двустранни програми със Словакия, Франция, Германия, Индия, Китай и Украйна - 500 хил. лв.
- Финансиране на проекти на ядрения институт на БАН и СУ по договор с ЦЕРН - 236 хил. лв.
- За международни експертизи - 500 хил. лв.
- Издължаване на неразплатени суми по проектите от предишни години - 6,5 млн. лв.
От тази програма разбираме, че за фонда за 2014 г. са планирани общо 20 121 000 лв. Поради абсурдния напън на политиците у нас да правим избори за парламент и ново правителство всяка година, е почти сигурно, че повечето от намеренията за дейности на фонда няма да се изпълнят. Няма да се сбъдне и намерението да започне работа и по промени в нефелния Закон за насърчаване на научните изследвания, приет по времето на управлението на НДСВ. Според този закон трябваше да е създаден Национален съвет за наука и технологии, който да има думата и по дейностите на фонда, но такъв съвет няма. И няма да има скоро. Колкото до фонда за иновации към икономическото министерство, там също се предвиждат около 20 млн. лв. за тази година, но колко реално ще стигнат до иноваторите също не може да се гадае. Имаше едни благи намерения иновационният фонд да стане продължител на научния, като към него се насочват за финансиране приложни  научни продукти, произлизащи от фундаменталните проекти във фонда на МОН. Но ние си говорим за избори кой да властва, не си говорим за онова, което е нужно да се прави за България.     
Дано поне бъде доведена докрай оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020", понеже по нея се предвижда да пристигнат общо 1,341 млрд. лв. Не е кой знае какво, но ако и това загубим, догодина съвсем голи и боси пак може да си правим избори. До пълна дупка.  
 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ