08 Ноември 2024петък06:53 ч.

ВРЕМЕТО:

В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Отзвук

БНТ - Бледо Национална Телевизия

Без предавания за престъпленията на фашизма през 1923-1944 г. или без социалистическия градеж проектът "История.BG" ще си остане неолиберална Истерия.BG

/ брой: 64

автор:Юри Михалков

visibility 2664

Всички знаем какво е БНТ. Само че дали това е докрай хем българска, хем и национална телевизия? И дали на абревиатурата БНТ не трябва да се даде друг пълнеж? Повод за тези съмнения дават някои от предаванията на иначе ценената програма История.BG, особено предаванията за лагера в Белене (22 януари) и за Народния съд (19 март). Съмнения обаче възникват и по други поводи.     
Президентският секретар по медийната политика и бивш депутат Иво Атанасов вече обясни защо тези предавания са нарушили принципа на плурализма. Експертът доказа необоримо защо в тях е нарушен Законът за радиото и телевизията - дава се глас само на едната гледна точка в едно предаване с политическа тематика. И в двата случая това е едностранчивата гледна точка на сатанизирането на явления и процеси, без да се вникне в историческия контекст, в причините и последиците за едни или други процеси. В този смисъл това бяха предавания на Истерия.BG. Да, фактите в тях бяха верни, но непълни и точно

това се нарича манипулация. Или промиване на мозъците

Точно това осакатява познанието за националната история, насажда незнание и рискува да доведе до повторение на историческите трагедии. В този смисъл Истерия.BG приличаше на късоглед човек, загубил едното стъкло на очилата си. Или пък на човек, крачещ по тротоара само с един обут крак - десния. Защо в предаването за Белене не бе посочено, че там са попадали хора, извършвали диверсии. Знам за такъв човек, който още е жив - в началото на 50-те в пазарджишката консервна фабрика той и групата му са слагали натрошени стъкла в бурканите, за да предизвикат смърт сред купувачите, съответно и протести срещу властта. Защо в същото предаване не бе посочено колко според държавните архиви са били лагерниците там и колко във всички лагери? Колко от тях конкретно са били политически, а колко криминални? Споменато бе числото 30 000 души, но то прозвуча повече като изхвърлено от надъхано въображение, отколкото от документите.  
В другото пък предаване не бе обяснено, че идеята за Народния съд не е хрумване на компартията, а тръгва от насъскаността на Уинстън Чърчил за линч над всички хитлеристи и техните помагачи. Уж пред камерата говориха историци и изследователи, но никой не спомена, че благодарение на Сталин желанието за мъст и саморазправа бе канализирано в по-цивилизационната форма на съдилища в победените съюзнички на хитлеристка Германия. Или че победителите САЩ, СССР и Великобритания са искали отчет за хода на Народния съд. 
Като укор за "своеволията" на Народния съд бе казано, че на Нюрнбергския процес, съдил главатарите на нацизма, са осъдени само 19 души, от които 12 на смърт. Но не бе продължено, че е имало 12 по-малки нюрнбергски процеси срещу 5025 нацистки престъпници и са изпълнени 806 смъртни присъди. Или че само във Франция народни съдилища са издали 21 000 смъртни присъди.
Именно защото гледаха само с дясното око, предаванията не можаха да погледнат по-надалеч назад във времето (това също е задължително за познанието). Да потърсят естествените причинно-следствени връзки за събитията, както и за процесите, на които те бяха "извадка".
Ако гледаха на историята с двете си очи, участниците в предаванията щяха да видят, че зародишът на Народния съд и лагерите е още във Владайското въстание през 1918 г. Че този зародиш се разви с преврата от 9 юни, Септемврийското въстание 1923 г., с масовите погроми срещу лявата интелигенция през 1924-1925 г., когато са били избити 30 000 души (по данни на английска и американска анкета) - комунисти, земеделци, поети, писатели, журналисти, военни, юристи. Тук са и Гео Милев, и Христо Ясенов, и Сергей Румянцев, и Йосиф Хербст, и много други. У нас дясното око рони сълзи, че Народният съд и лагерите са ликвидирали "елита на нацията", но защо не виждаме поне насълзяването му

от изтребването на цвета на нацията две-три десетилетия по-рано? 


И дали щеше да има Народен съд и лагери, ако не бяха избитите 8140 партизани, 10 920 ятаци, концлагерите Еникьой, Гонда вода и другите, рязането на глави и разнасянето им по мегдани или пък политическото избиване на 250 деца? Всичко показва зверщината на явлението, което е било изправено пред Народния съд. Безспорно е имало невинно пострадали, но това не променя извършената преди това зверщина.
Ако двете предавания се имат хем за български, хем и за национални, трябваше да поканят и отсрещната гледна точка - примерно историческите светила Георги Марков, Андрей Пантев, живата памет на българския ХХ век Анжел Вагенщайн, публицистката Велислава Дърева, изследователя Христо Георгиев, представители на Българския антифашистки съюз. Или пък други лица. Те нямаше да скрият сенчестите страни на Народния съд, нито щяха по погалят по главата лагера в Белене. Но щяха да погледнат на тези събития именно в исторически мащаб, защото мислят многопластово и знаят, че истината често се състои от сложни, понякога и привидно несъпоставими съставки. С тези две предавания "История.BG" лиши зрителя не просто от плурализъм, а от възможността да получи пълноценно познание.
След като са нарушили закона, предаванията трябва да си изкупят греха. В предаването за Белене колегата Георги Ангелов на два пъти каза, че темата ще има продължение. Но пак ли с нарушаването на плурализма?

Ако "История.BG" иска да бъде полезна,

нека да излъчи специално предаване за Септемврийското въстание 1923 г. Или предаване със заглавието "Кървавият терор 1924-25". Или "Антифашистката борба 1941-44 година". Или "Престъпленията на фашизма - 1923-1944 г.", когато са загинали 60 000 души - все жертви на нашата си гражданска война. Или пък предаване за 250-те деца, избити от фашизма. Да, "История.BG" се е докосвала до част от тези събития чрез предавания за Антон Страшимиров, Йосиф Хербст, Гео Милев, но това не е достатъчно. В предаването за Йосиф Хербст получихме наистина пълнокръвен негов портрет, но не бе казано например как и къде е убит или колко са жертвите на развилнелия се по онова време терор, чиято жертва е той. А такова число или числа са лицето на епохата. От едностранно конкретизиране върху една личност може да се разводни, да избледнее представата за цялото, за процеса, периода.
Редно е в такива предавания да се изнесат данни и обяснения за избитите без съд и присъда над 5000 души след Септемврийското въстание, за действията на специалните шпицкоманди и зверовете от ВМРО, удавените в шлеповете по река Дунав (и други данни). Или пък за умъртвените без съд и присъда над 500 души само в софийските казарми след април 1925 г., а също за осъдените на затвор 10 000 души, които са се борили за справедливост и демокрация. Или пък за арестуваните 64 354 антифашисти през 1941-42 г., за 12 461 от които е поискана смъртна присъда, за възнагражденията от по 50 000 лева за убийство на партизанин. Ако "История.BG" иска да бъде полезна за историята, нека обясни защо много млади хора през 1941-1944 г. хващали гората, както се е казвало тогава. И да представи писмото на партизанката гимназистка от Габровския отряд до баща й през февруари 1944-та, в което впрочем тя разкрива гибелта на брат си, чрез когото е попаднала в отряда. Ето само няколко изречения от него: "Най-напред ще те моля да ми простиш, загдето не ти казах къде отивам, а тръгвайки за училище, ти ме изпрати усмихнат, аз предпочетох и постъпих в друга малко по-висша школа - партизанския отряд... Знай, че никога в живота си не съм се чувствала така щастлива, както сега, защото съм при младите български патриоти, които не жалят сили и младост, и имат само една мисъл и една идея - по-скоро да освободят народа си от фашистката тирания."
Ако "История.BG" държи да бъде вярна на историята и истината, би следвало да посвети предавания за социалистическия градеж на България. Примерно как страната се справи с високата смъртност и за 45 години увеличи двойно населението си, как пребори нищетата и неграмотността. Как  създаде непознати за нея индустрии, как разви цивилизовано здравеопазване и образование - въпреки Народния съд, Белене и Държавна сигурност. Как изобщо се превърна от изостанала селско-занаятчийска в средно развита индустриална държава. И как така няколко десетилетия след Народния съд и Белене, в края на 80-те, Индексът за развитие на ООН я сложи в първата 30-ица на света. Впрочем няма да им бъде трудно да се направят такива предавания, защото има още живи участници и свидетели.
А защо също така не направи предаване дали заради болезнените страници от историята ни с Народния съд и Белене трябва да се отрича възходът на България при социализма?
И, разбира се, във всичките тези предавания нека се спази принципът на плурализма на мненията. Ако ще на всяко от тях да присъства професорката от Американския университет Евелина Келбечева.
Една от мъдростите на познанието гласи "Който забравя миналото, е обречен да го повтори"! За да не повторим миналото, трябваше да знаем цялата истина и за Народния съд, и за лагерите след '44-та. Но тъкмо по същата причина трябва да знаем цялата истина за фашизма и престъпленията му у нас. И понеже това се премълчава заради догматиката на неолиберализма и пазарното дрогиране, нищо чудно да се окаже, че вървим към повторение на миналото.
И ако "История.BG" и БНТ не искат да участват в това, нека приемат споменатите предложения или част от тях. Или пък други идеи в този дух.
Ако не направи това, предаването рискува да си остане наистина Истерия.BG. на ХХ век. Нищо че има полезни предавания за други периоди от националната ни история. А неговата телевизия майка БНТ ще остане като "Бледо национална телевизия". Или пък "Баш недемократична телевизия". Както си харесате. Нищо, че и тя има други полезни програми.
Впрочем БСП ще прави телевизия, която несъмнено ще има предаване за историята и миналото на България. Как ли при такава конкуренция ще оцелее промиването на мозъците, чийто рейтинг по данни на Иво Атанасов е паднал последните 6 месеца от 3,8 на 3 на сто? 


 

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 808

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 731

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 789

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 795

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 729

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 714

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ