842 души у нас чакат бъбречна трансплантация
/ брой: 174
Аида Ованес
842 души в страната чакат бъбречна трансплантация, а от началото на годината са извършени едва 10 (6 в Александровска болница и 4 в болница "Лозенец"), сочат данните на Изпълнителната агенция "Медицински надзор" към 5 септември. От 2001 г. насам у нас най-много операции за присаждане на бъбрек са направени през 2004 г. и през 2014 г. - по 56, което е годишно 8 на 1 млн. население. Според специалистите, за да бъде успешен процесът на бъбречна трасплантация, трябва да се правят поне 25 на 1 млн. население за една година.
Преди дни жена на 29 г. от Пловдивски регион, която е била на хемодиализно лечение от 2018 г., и мъж на 55 г. от Плевен на хемодиализа от 2017 г., получиха шанс за живот след бъбречни трансплантации. Те са извършени от лекарите от Клиниката по урология в УМАЛ "Александровска". Операциите са били по-сложни и продължили по-дълго от обичайното. Наложила се е и намесата на съдов хирург, тъй като бъбреците били с рядка анатомична особеност - единият бил с 3 артерии, а другият - с 2 вени и 2 артерии, обясни началникът на Клиниката проф. Марин Георгиев.
Двамата трансплантирани пациенти се възстановяват и са в добро общо състояние, съобщиха за ДУМА от болницата.
Донорът е мъж на 32 г., изпаднал в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив.
България продължава да е европейската страна с най-малко органни трансплантации. По данни на statista.com от пандемичната 2020 г. у нас извършени 1,2 бъбречни трансплантации на 1 млн. население, а преди България е Кипър с 10,8. За цялата 2020 г. у нас са направени общо 8 операции за присаждане на бъбрек, което е 1,14 на 1 млн. население.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.