Тема с продължение
Започва поредният пенсионен рунд
/ брой: 170
Както и на последното заседание на тристранката миналата седмица, социалните партньори не стигнаха до консенсус. След близо двучасова среща в сградата на Българската стопанска камара синдикати и работодатели заявиха, че има сближаване на позициите, но отказаха подробности с аргумента, че разговорите продължават до края на седмицата.
ДУМА припомня, че най-горещи са споровете между работодателските и профсъюзните организации по вдигането на осигуровките и криминализирането при неплащане на осигуровки. Според синдикатите осигурителните вноски от 2011 г. трябва да се вдигнат с 2%, за да има по-високи приходи в НОИ, бизнесът е категорично против.
В края на миналата седмица по време на среща, инициирана от синдикатите, премиерът Бойко Борисов пое ангажимент да отложи гласуването на промените в Кодекса за социално осигуряване и да се поднови дебатът за пенсионната реформа.
Работодатели и синдикати ще изготвят поотделно два пакета с необходимите мерки на всички бизнес организации и на двата синдиката. Сближените позиции ще бъдат отбелязани в общ документ. Преговорите продължават и днес.
Образованието, здравеопазването и входовете в пенсионната система - това са концептуални неща, за които в момента не се мисли. Това е една от основните критики на бившия социален министър Емилия Масларова към налаганите идеи за пенсионната реформа. Мисленето за пенсионната система е всъщност мислене за бъдещето и не може да се изгражда такава структура, без да има план за поне 30 години напред, заяви тя вчера.
Не може да променяш всяка година по нещо - това води до несигурност, която сама по себе си отблъсква и дори изгонва хора от пенсионно-осигурителната система, посочи Масларова. Според нея част от намаляването на приходите от вноски се дължи именно на това, че гражданите нямат сигурност и стимул да правят своите вноски.
Има сериозен наплив за бързо пенсиониране и хората се пенсионират в първия възможен момент, за да не ги хванат промените, за които не е ясно какви ще бъдат, допълни Емилия Масларова. Според нея трябва да се наблегне на стимулите хората да останат на работа възможно по-дълго време.