10 Януари 2025петък02:02 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Йоан Николаев: Емоцията е движещата сила при творчеството

Правя това, което обичам, и не съм се предал, независимо колко трудно ми е било, разкри музикантът, посветил се на уеб дизайна

/ брой: 181

автор:Альона Нейкова

visibility 17651

Йоан Николаев от дете е бил солист в различни вокални групи и ансамбли. Свири на пиано, а после овладява и китарата. В гимназията започва да пише музика и текстове, както и да прави аранжименти. Заминава да учи тонрежисура във Виена, но сменя посоката и започва да се занимава професионално с уеб дизайн. Напоследък името му нашумява покрай новите песни на хип-хоп изпълнителката Stamenowa.


- Кога разбрахте, че искате да свържете живота си с музика, Йоане? С какво ви привлече и кой жанр ви е най-близък?
- Откакто се помня, се занимавам с музика. В началото - като изпълнител, след това започнах да продуцирам музика и да пиша текстове както за мен, така и за други изпълнители.
- Някой опитвал ли е да ви разубеди, да изтъкне, че "музикант къща не храни", или напротив?
- Често задаван въпрос, който отдавна е загубил смисъл, според мен. Особено към днешна дата, където всичко е толкова глобално и свободно - всеки има шанс за реализация. Ако си решил да се занимаваш сериозно с музика - трябва да си готов да направиш доста компромиси със себе си и с живота си като цяло. Необходимо е здраво постоянство, много хъс и мотивация, да се стремиш да научаваш всеки ден по нещо ново и най-важното - да се заредиш с адски много търпение. Естествено, всичко това всекидневно (усмихва се)...
- Продължавате ли да имате афинитет към фолклора, след като една от специалностите ви е свързана с гайдата - един от емблематичните за България инструменти?
- О, да. Българският фолклор е част от мен и ми е помогнал да развия доста повече възприятието и слуха ми за музиката от общоприетото. Благодарение на него се научих да ценя и да намирам по нещо ново от всеки един жанр музика. Истината е в детайлите. Свиренето на гайда - също.
- Завършил сте НМА в класа на Алис Боварян. Спомняте ли си нещо и днес от уроците й? На какво най-важно е успяла да ви научи?
-  Да, научи ме, че да си добър артист няма значение какво казват хората, а дали си на 100% във филма. Благодарение на Алис Боварян зная, че ако искаш резултати - трябва много постоянство и много работа.
- Има ли нещо специално, което ви е накарало да смените коренно приоритетите си и да се посветите на уеб дизайна? Или стана случайно, от само себе си?
- Не бих казал, че съм си сменил коренно приоритетите, а по-скоро разширил. Винаги съм имал интерес към креативното и ми беше любопитно как бих могъл да приложа своята изобретателност в програмирането. И, в интерес на истината, се получи доста добре! Аз съм доволен от резултата.
- Казвате, че можете да дадете добър пример в създаването на качествена комерсиална музика в България. Как по-точно смятате да го направите?
- Със създаването й. Това е доста дълъг процес и има доста колеги, които също го правят, но си отнема време. Например първият проект - Fuego, който направихме със Stamenowa, е добър пример как Reggaeton-ът може да не е "балкански" и смятам, че дори се доближихме доста до световното звучене. А вторият - Limited Edition, е силно вдъхновен от стила на Tyga, за което доста хора направиха аналог в негативния смисъл. Но истината е, че всичко по песента е изцяло авторско. Беквокалите са общи, кантото си е нейно, текстът е на Томислав. Изобщо работихме здраво и по този проект. За нас е дори комплимент, че ни сравняват с Tyga. Това ни мотивира да продължаваме да работим и да вдигаме нивото. А също предстои да пусна скоро нов сингъл под името "Всяка нощ", но по този въпрос по-нататък.
- Как избрахте псевдонима си L Padr3 (El Padre) и какво означава всъщност?
- Споменавал съм и друг път, че съм много голям фен на Reggaeton-a и Latin Trap-a последните 3-4 години. Това беше и вдъхновението псевдонимът ми да е на испански, което буквално означава "Баща". В случая може да прозвучи високомерно, но определено смятам, че мога да оставя следа в българската музика.
- Каква е историята на срещата и творческата ви колаборация със Stamenowa? Наричат я "свежият глас на българския хип-хоп". Съгласен ли сте с подобно определение или имате свое, по-добро?
- Със Stamenowa се познаваме покрай видеото на моя проект Sola (Un Dos Tres). Тя участва в него като модел. Година по-късно се свърза с мен да работим заедно и, както знаете, вече имаме два доста силни проекта зад гърба ни! Поздрав с Limited Edition.
- Кое е най-необичайното място, на което сте имали музикални изяви?
- Мисля, че в тази класация на върха бих поставил Варненския затвор. За мен това е най-необичайното място, на което някога ми се е налагало да пея. Бях дете, но все пак. Иначе поставихме рекорд на Гинес преди няколко години в НДК за най-много свирещи заедно гайди на едно място.
- По-лесно ли е на млад човек като вас да се реализира в чужбина?
- Горчивата истина е, че няма лесно. Нито тук, нито в чужбина. Даже в чужбина е една идея по-трудно. Ако започваш от нулата и не познаваш никого.
- Какво смятате за най-голямото ви постижение - в личен и/или в професионален план?
- Че правя това, което обичам, и не съм се предал, независимо колко трудно ми е било.
- Казват, че за да се стигне до добри резултати, са нужни 99% труд и 1% талант. Съгласни ли сте с такова твърдение?
- И да, и не. Има хора, които са толкова амбициозни, че на тях талант не им трябва - те си го създават, работейки. Има хора, които са мега талантливи, но ги мързи от дъното на душата им и нищо не става от тях. Винаги съм си мислел, че талант реално няма. Има инвестирано време. Съзнателно или не - всички имаме поне по едно нещо, което сме правили достатъчно дълго време, че да станем добри в него. Ако това се случи по-бързо още от ранна възраст - хората казват, че си голям талант. Но това не е така. Има редки случаи на проявена гениалност, но това е едно на милион сигурно. Въпросът е колко бързо схващаш и колко време отделяш за дадена дейност.
- Успявате, благодарение на... или въпреки, че...?
- Успявам благодарение на това, на което са ме научили моите родители, средата, в която съм израснал, и хората, които са били със и срещу мен. Те са причината да се развивам и да се усъвършенствам, тоест да успявам.
- Какво ви вдъхновява? Чакате ли появата на муза или просто творите?
- Човек твори, когато има какво да каже/покаже или чувства. Емоцията е движещата сила при творчеството. А музата е като един вид бонус, който идва и си заминава по никое време. Много често е за малко, съответно на нея не можеш да разчиташ. Вдъхновението при мен идва спонтанно. От след малко до после. Малко като музата. Но остава по-трайна следа.
- Заплаха ли е интернет (социалните мрежи и различните канали за пиратско сваляне на музика) за изпълнителите или приемате глобалната мрежа като шанс за по-голяма и по-бърза популярност?
- Не, не е заплаха, а точно обратното. Имаш много по-широко поле за изява и много свобода, която от своя страна ти дава възможността да бъдеш такъв, какъвто искаш да бъдеш.
- Какво не знаят хората за вас, а бихте могли да разкриете поне отчасти?
- Доста неща не знаят, но ако следят проектите ми - ще разберат много за мен и като човек и като артист. Напишете L Padr3 в YouTube и ще се изненадате (усмихва се).

Може да останем без бензин през март

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 4

България може да е транзитен хъб за газ за Европа

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 4

Има опасност ключови продукти да поскъпват с 20%

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 4

Нова вирусна зараза е в подем в Китай

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 4

Букурещ не успява да задържи чужденците

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 4

Засилва се конфликтът между Мъск и Стармър

автор:Дума

visibility 425

/ брой: 4

Официално: САЩ няма да изискват визи за румънци

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 4

Избрахме да работим за страната

автор:Атанас Зафиров

visibility 439

/ брой: 4

Мегаяко, ама не съвсем...

автор:Аида Ованес

visibility 478

/ брой: 4

Трите желания на Тръмп

автор:Таня Глухчева

visibility 443

/ брой: 4

На тълпа от тарикати изглежда ще им спрат парите

автор:Здравко Райков

visibility 540

/ брой: 4

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ