Милен Вълков:
Взривът е за сплашване на журналистическата колегия
Престъплението от четвъртък е срещу България, заявява председателят на СБЖ
/ брой: 35
- Колко солидарна е журналистическата колегия? Забравихме ли или просто не се научихме на тези прости правила - да сме обективни и заедно?
- Инцидентът е потресаващо, поне за мен, събитие. Защото наред с въпроса кой е организирал това престъпление, силно впечатление ми направи нездравата бързина, с която наши колеги "се появиха" гръмогласно с различни версии и побързаха да обявят, че в нападението над вестник "Галерия" участват едва ли не представители на вестника.
- Част от вчерашните сутрешни предавания разгромиха... взривената редакция и журналистите й. Една колежка преди година в ДУМА писа, че сме "държава на сутрешните блокове". Има ли противоотрова срещу това?
- Нямам нищо против сутрешните блокове, разбира се. Те, така или иначе, поставят акцентите върху събитията, а и върху живота ни. Но само когато начинът, по който се правят блоковете, е възможно най-обективен, безстрастен. Е, това не се случва. За жалост колежката е права, още повече, че се изкривяват, при това - очевидно преднамерено, събития, и то в интерес на определени кръгове - икономически, политически, или дори за "лична угода".
- Мислите ли, че Европа ще чуе гласа на задушаваната в последната година и половина българска преса?
- Защо "ще чуе", защо в бъдеще време? Европа и сега прекрасно ни чува, тя просто държи ръка върху пулса на събитията в България. Особено в деликатната сфера на човешките права, както и за възможността журналистическата ни колегия да си свърши работата докрай, и дали, а и кой й пречи за това. Европа се интересува от свободата на българските медии, и това е в интерес на цялото ни общество, и на самата Европа, разбира се. А взривът пред редакцията на "Галерия" цели да бъдат сплашени всички журналисти в България, които мислят по различен начин. Просто за да се дискредитира не само въпросното издание, а и целият ни печат. Последната дума ще е на органите, които трябва да си свършат работата - полиция, следствие, прокуратура, съд. За мен обаче, подчертавам, е абсурдно журналисти да обявяват за виновни и да набеждат така бързо и толкова първосигнално свои колеги, и то час-два, след като беше извършено престъплението.
Иначе, независимо каква е редакционната политика на "Галерия", независимо от подбудите, накарали определени лица или групи да организират това престъпление, което е срещу всички нас, то може да послужи за оправдание, но нека не забравяме - и като препятствие в устрема ни към Шенген. А за жалост в последните години не за пръв път се посяга срещу българската журналистика.
- СБЖ ще се самосезира ли за насилието над журналисти, което безспорно ескалира?
- СБЖ ще направи публично достояние своята позиция не само пред българската общественост, а и пред Европейската организация на журналистите и пред Международната организация на журналистите. Защото престъплението от четвъртък е не само срещу "Галерия" и журналистите от вестника, то е срещу България.