Според официални данни от преброяването:
В Албания има три пъти повече българи от македонци
Скопие реагира гневно и привика посланика си в Тирана за спешни консултации
/ брой: 122
Като българи са се определили 7057 граждани на Албания, съобщи генералният директор на албанския статистически институт ИНСТАТ Елса Дули, оповестявайки данните от преброяването на населението на страната през 2023 г.
Българското малцинство е сред най-големите в страната. Като гърци са се определили 23 хиляди, египтяни - 12 хиляди, роми - 9813.
Населението на Албания наброява 2 402 113 жители.
Преброяването от 2023 г. е първото, след като през 2017-а албанската държава официално призна българите за национално малцинство
Преброяването в Албания предизвика гневни реакции в Северна Македония. Медиите в страната информират, че албанската партия "Македонският алианс за европейска интеграция" не признава резултатите. Причината за реакцията на председателя на партията в Корча Васил Стерьовски е намалелият брой на вписалите се в преброяването в Албания в графата „македонци” - 2281, при 5512 от преброяването през 2011 г.
"Дружество Преспа" - организация за защита на правата на македонците в Албания, призова "Европейският съюз да вземе мерки срещу Република България, която върши манипулации с македонците в балканските държави и им дава български паспорти, за да емигрират в Западна Европа заради сиромашия в Албания".
"В Албания няма етнически българи, направена е груба фалшификация на преброяването", допълва организацията, цитирана от македонския портал 360 градуса.
Друг нюанс от преброяването допълнително "вдигна градусите" в югозападната ни съседка. В преброяването на ИНСТАТ македонците са вписани като "северномакедонци".
МВнР на Северна Македония отбелязва със сериозна загриженост публикуваните предварителни резултати от преброяването в Албания през 2023 г. Ведомството "изразява недоволство и остро реагира на използването на термина "северномакедонци" и използването на името на държава като заместител на етнос“, посочват от министерството.
МВнР на РСМ е привикало посланика си в Тирана "за спешни консултации, насочени към изясняване на недостатъците и несъответствията в този процес, разглеждане на възможностите за подходящо коригиране на пропуските и намиране на най-адекватните пътища за по-нататъшни съвместни действия и подобряване на двустранните отношения с Република Албания".