22 Юни 2024събота02:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Цветелина Пенкова: Ще паднат лихвите по кредитите, когато влезем в еврозоната

автор:Дума

visibility 444

„Неоснователно е да се говори за сериозен риск от инфлация с влизането в еврозоната. Можем да видим данни от други държави, които вече са минали този процес. Най-сериозният пример за инфлация е Италия –  едва 0,6%. Отделно, България е във валутен борд, вързани сме за еврото“. Това заяви евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова пред БНТ. Според нея за покачване на цените и за инфлация няма никакво основание да се говори.

За ползите от приемането на еврото у нас, тя обясни: „В момента сме лишени от парична политика,  след като сме във валутен борд. Като част от еврозоната, ще имаме възможност да участваме във взимането на решения. Самото ни участие ни дава допълнителни възможности за ползи и политики в кризисни ситуации. Страните от еврозоната имат доста по-силен глас и в ключови реформи, свързани с Европейския съюз.”
Цветелина Пенкова даде пример за ползите от членство в еврозоната: „По време на ковид кризата Европейската централна банка предложи ликвидност в размер на 3 трилиона евро на държавите от еврозоната, при отрицателна лихва от минус 0,75%. Тогава държави, като България, които са извън еврозоната, нямаха възможност да се възползват от тази подкрепа за банковата система и трябваше да се справят с бюджетни средства. Самото ни участие ни дава допълнителни възможности.“
 „Ще паднат лихвите по кредитите, когато приемем еврото. Те сега са около два пъти по-високи от средните за еврозоната”, отбеляза евродепутатът.

По отношение на отказа за приемането на България в Шенген, Цветелина Пенкова припомни дебата на последната пленарна сесия в Страсбург  и отбеляза, че в момента председателстващ на Съвета е Чехия, която беше поставила като приоритет разширяването на Шенген, а следващото председателство, което ще е на Швеция, ще има същия приоритет. „Дипломатическите усилия от страна на България не трябва да спират в следващите месеци – докато не постигнем желаното влизане на страната ни в Шенген. Дипломацията не е кампаниен процес, тя трябва да е постоянна”, призова евродепутатът.
„Политическата нестабилност се отчита от нашите партньори. За еврозоната и Шенген – имаме ясни критерии, които когато се изпълнят, не трябва да са пречки.  Разбира се, нестабилността у нас влияе на това. Политическата стабилност и едно редовно правителство ще забързат тези процеси”, изтъкна Цветелина Пенкова.

Евродепутатът предупреди, че трябва да се подхожда много внимателно, когато се говори за предоговаряне по Плана за възстановяване и устойчивост: „Не може да се отварят и да се ревизират целите планове. Това, което има като възможност, е единствено в сферите и главите „Енергетика“ да се добавят допълнителни проекти, които са свързани и с енергийна ефективност, и с подобряване на функционирането на основни енергийни източници, какъвто е и случаят при нас. Но когато става въпрос за изисквания и за критерии, не бива да се разглеждат като възможност за предоговаряне оттук нататък. Само подобрение и средства, насочени за справяне с енергийната криза, са възможни в момента.“

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Таксиджиите нащрек: индийците им взимат хляба

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 116

Алкохолът и тютюнът у нас - най-евтини в ЕС

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 116

24 нови ракетни площадки срещу градушки

автор:Дума

visibility 404

/ брой: 116

Русия и Виетнам - все по-близки

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 116

Шолц търси решение за миграцията

автор:Дума

visibility 439

/ брой: 116

"Хизбула" заплаши и Кипър

автор:Дума

visibility 422

/ брой: 116

Още един провал

автор:Деси Велева

visibility 472

/ брой: 116

По-добри времена

автор:Мая Йовановска

visibility 450

/ брой: 116

За късия хоризонт

visibility 415

/ брой: 116

Войната, която пак ни напомня: "Хора, бдете!"

автор:Евгений Белий

visibility 462

/ брой: 116

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ