Асоциация "Активни потребители":
Таксите за превод към бюджета са най-високи
Само за месец банките са спечелили 462 млн. лв.
/ брой: 225
Таксите за преводи към държавния бюджет са 2-3 пъти по-високи от останалите такси за преводи. Това стана ясно по време на конференция, посветена на защитата на потребителите. Според Богомил Николов от асоциация "Активни потребители" държавата е направила банките монополисти в този сектор. Николов предложи 3 възможности за решаване на този проблем. Едната от тях е забрана за банкова дейност на територията на държавните учреждения; другата е въвеждане на задължителен таван за размера на таксите в банките, които работят на територията на учрежденията. Третият вариант е връщане на касите в държавните институции. По време на конференцията бе предложено и лихвите по заемите да се изчисляват на базата на междубанков лихвен процент, а не с базов.
Анализът за състоянието на банковата система в страната, изготвен от БНБ, сочи, че през август банковият сектор остава стабилен. През разглеждания месец банковата система е спечелила от лихви по кредити 247 млн. лв., а от такси и комисиони 64 млн. лв. За август общата печалба на банковия сектор възлиза на 462 млн. лв., или с 61 млн. лв. повече спрямо отчетената към юли.
Отчита се обаче леко намаление в брутните кредити, които спадат с 0.3%, главно заради 0.6% съкращаване на кредитите за предприятията. За сметка на това ипотечните кредити нарастват с 0.3%, а потребителските заеми се покачват с 0.2% и отчасти компенсират свиването на кредитите за корпоративния сектор.
Същевременно нарастват разходите за обезценка и на специфичните провизии за кредитен риск. През месеца са обезценени активи за 116 млн. лв., докато през юли тази цифра бе 113 млн. лева. Към 31 август коефициентът на ликвидните активи слабо се понижава до 21.53%.
През отчетния месец банките са вкарали в портфейлите си с 3.6% повече ценни книжа, главно под формата на български държавни облигации. В същото време намаляват кредитите и паричните средства.
Депозитите от граждани и домакинства нарастват с 1% и достигат 44.2% от общата сума на привлечените средства в системата, посочва БНБ.