11 Август 2024неделя22:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Художник с открита гражданска позиция

100 години от рождението на Марко Бехар

/ брой: 143

автор:Йонко Бонов

visibility 2637

Навършиха се сто години от рождението на големия български художник-антифашист Марко Бехар. В продължение на четиридесет години той се утвърждава като майстор на графиката, карикатурата и живописта. Автор е на изразителни социални сатири, с които изразява дълбоките класови контрасти в страната ни през 30-те и 40-те години на миналия век. Създава смели образци в областта на политическата карикатура, както и експресивни графични цикли, в които се отразява обреченото на живот и смърт партизанско движение, както и непримиримата борба за справедливост на работническата класа. "Творбите му - изключителни като художествена сила и наситени с изострена гражданска съвест - ще останат в съкровищницата на българското изкуство" - отбелязва в монографията си, издадена през 1987 г., посветена на Марко Бехар, проф. Иван Маразов.
В пластическо отношение изкуството му се разделя условно на два периода - от 1933 до 1949 г. и от 1955 до 1973 г.
Първоначално художникът сътрудничи на вестник "Жупел", а по-късно и на вестник "Стършел", на който става и заместник главен редактор. Централен образ в неговите произведения е отруденият човек, който, лишен от средства за производство, е принуден да изкарва горчивия си залък като наемен работник. Марко Бехар изобразява едни от най-силните образци на социалистическия реализъм, в които лицето на пролетариата е представено с въздействаща художествена изразителност.
Художникът пресъздава с цялата сила на своята сатирична дарба образа на Хитлер, откривайки като негов по-ранен паралел и предшественик в родната ни политика Александър Цанков.
На прицел на сатиричната му изобличителност са грубата полицейщина, сляпото за човешкото страдание самодоволство на фабриканта, попската алчност. Художникът си служи често пъти в своето изкуство със символи, алегории, метафори. Събирателният образ на капитализма в изкуството му е с чудовищно обемно туловище, с огромен нос, облещени очи, дебели бузи, едри космати ръце, изразяващи неговата ненаситност. Антипод на този образ е работникът - с изострени черти на лицето, върху които е изписан недоимъкът, но и решимостта му да преобрази несправедливо устроения свят. Стражарят пък се отличава с безизразна свирепост, масивно тяло, подковани ботуши, за да мачкат по заповед непокорния пролетариат.
Създава стотици рисунки, в които представя с експресивна въздейственост недоимъка и човешката мъка, изписани върху лицата на деца. Художникът използва майсторски изразителните възможности на черно-бялата графична техника.
Марко Бехар е роден на 12 март 1914 г. в село Каяджик (сега Скалица), Ямболско. Изразява своята открита гражданска позиция в хиляди рисунки, графики и карикатури. През 1935 г. се включва в Дружеството на новите художници, което възприема като своя естетическа програма социалистическия реализъм, наричан по цензурни съображения "художествен реализъм".
През 1949 г. Марко Бехар е приет за член на Съюза на българските художници. Заминава за Ленинград, днес Санкт Петербург, за да учи кавалетна графика в Института за изобразителни изкуства "И. Е. Репин". Завършва го през 1955 г., за да започне вторият му творчески период. Създава няколко графични цикъла, сред които са "Еврейски бедствия", "Политически лагери" (1944), "Минало" (1956-1959), "Партизански дневник" (1958-1962), "Човешкото тяло", "Любов и отмъщение", "Биография". Прави серия рисунки, сухи игли и литографии. Години наред работи в Израел, Италия и Франция. Предимно през втория си творчески период сътворява около триста живописни платна - портрети и композиции, в които основен обект е човешкото тяло.
Марко Бехар напуска земния свят на 15 септември 1973 г. в София, завещавайки характерното си изкуство, в което изразява открито своите граждански и естетически позиции.

 

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 1472

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 1492

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 1912

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 1261

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 2194

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 1446

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 1633

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 9536

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 3999

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 1527

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 1827

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 1638

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ