27 Септември 2024петък11:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Животописи

Шестнадесетте

/ брой: 209

автор:Тодор Коруев

visibility 6415

"Те тръгнали в тъмно - шестнадесет смели момци, простили се с родното село... Загинали всички... То само луната на почетна стража била..." С тия стихове от "Балада за шестнадесетте" на Веселин Андреев да спрем за миг забързаното време, да застинем в минута мълчание. В село Кръстевич го направихме на 7 август - тогава се навършиха 70 години от гибелта им, но сега около светлата дата - 9 септември, ми се ще да напомня имената им, защото те "в младост и в сила цъфтели", изгоряха в антифашистката съпротива, която в т.нар. "25 свободни години" е сатанизирана, оклеветявана и поругавана, вместо да се гордеем с нея, както приляга на демократичните общества.
Да прочетем имената им като на вечерна проверка: Антон Николов Ликов (роден през 1926) от Голямо Конаре, Атанас Георгиев Паунов (1925) от Найден Герово, Велко Стоев Йончев (1925) от Кръстевич, Ганчо Петков Делов (1925) от Беловица, Димитър Костадинов Аргилашки (1925) от Голямо Конаре, Георги Стоянов Колчев (1903) от Беловица, Димитър Нешев Чумпов (1924) от Красново, Добри Тодоров Найденов (1925) от Беловица, Иван Стоянов Джукелов (1926) от Кръстевич, Илия Димитров Русинов (1926) от Кръстевич, Илия Тонов Клинков (1926) от Правище, Кунчо Цоков Футлеков  (1927) от Красново, Никола Николов Христов (1924) от Кръстевич, Савко Димитров Савков (1926) от Беловица, Стоян Ангелов Калайджиев (1926) от Кръстевич, Тодор Найденов Иванов (1902) от Беловица. Все момчета от пловдивските села, тръгнали да променят света, по на 18-19-20-21 години, един на 17, в кървавия полицейски списък са и баща и син - Тодор и Добри от Беловица. Този списък е един от многото на брой "жертвени клади" на антифашистката борба от месец август на 1944-а, за който поетът Давид Овадия ще напише: "Август, август.../с много кости/ е осеян твоят път."
Оня август, в който Багряновото правителство обявява война на народа си. Безумци, грохотът на танковете на Червената армия вече се "чува", а те препират да изтрепят партизаните до крак. Не били фашисти, а искаха да унищожат антифашисткото движение у нас - съюзника на Антихитлеристката коалиция. "Богдан" нарекли мащабната операция, започнала тогава в Централна Средна гора. Старите тук помнят как навсякъде по селищата и планината почернели от войска, жандармерия и полиция. Партизанската бригада "Георги Бенковски" се измъкнала невредима от обкръжението, бригада "Васил Левски" също, само втора чета "Странджата" от дружина "Стефан Караджа", която лагерувала на връх Кулата, трябвало да преодолее обсадата - срещу четата се насочили 21 пехотен полк, 3 артилерийски полк, жандармерия и полиция. На този масиран въоръжен натиск 47-те партизани, между които има и новодошли без оръжие, устояли и си пробили път. В сражението в Меде дере загинали деветима, седем партизани били заловени живи, петима от които били тутакси разстреляни. И не само това - отрязали главите им, насекли телата им, "ни младост, ни хубост ги спряла" - така ще ги намерят след време другарите им. Оставили двама - Велко от Кръстевич и Кунчо от Красново, да ги разпита командирът. Тях сетне ще ги изгорят живи. Но преди това "малчуганите" им изиграват такова представление, че събуждат толкова много злост, колкото човешката душа не може дори насила да побере. Обещават да им покажат землянките и складовете с руско оръжие и хранителни продукти. И ги повеждат към Кулата, в землянката там намират празна делва за сирене. Полковият командир и полицейските агенти са обнадеждени, че момчетата не говорят празни приказки и са на вярна следа. Но когато на следващия ден - 8 август 1944 г., двамата разкарали своите разследващи през урви диви, скали и оврази и ги "забили" в едно дере между Усойна и Пересатица, там посочили, че тук е "брегът на складовете", палачите разбрали, че са мамени.
Велко не издържал: "Все съм мислел, че сте глупави, но пък чак толкова, не вярвах." И тогава палачите се нахвърлили върху ремсистите - с ножове и саби, рязали крайниците им, изболи им очите, окачили ръцете им по буките. На Велко отрязали и езика, да млъкне! И ги полели с медицински спирт и още живи пламнали. Сега на Пересатица има паметник на Велко и Кунчо, който Алея на безсмъртието свързва със Столоватото краище, където пък е Паметникът на шестнадесетте, автор им е сръбският скулптор партизанин Джоко Радивоевич.
Връщам се към възпоминанието в с. Кръстевич, там ветераните Димитър Сираков и Стоян Ръков напомниха за подвига на шестнадесетте и зверската разправа с тях, а жените от певческото дружество им изпяха песен. Влезеш ли в народна песен, прекрачваш във вечността. Пее и рецитира и Стоянка, със сълзи в очите и присвито сърце -  брат й Стоян Калайджиев на 18 години остана в Алеята на безсмъртието... Там Луната винаги ще стои на почетна стража.

Автотранспортът в София под запор

автор:Дума

visibility 14

/ брой: 184

Над 1000 лева е вече средната пенсия за стаж и възраст

автор:Дума

visibility 20

/ брой: 184

12 области в България са без денонощни аптеки

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 184

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 18

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 17

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 18

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 30

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 26

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 21

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 23

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 18

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ