27 Септември 2024петък12:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Руска седмица за ЕС

/ брой: 124

автор:Георги Готев

visibility 1758

На 1 юни президентът Владимир Путин ще посети две европейски столици. Не е трудно да се познае кои - Берлин и Париж, разбира се. А на 3 и 4 юни ще бъде домакин на среща на върха ЕС-Русия, която ще се проведе в Санкт Петербург с участието на председателя на Съвета Херман ван Ромпой и на Комисията Жозе Мануел Барозу.
Руската тема ще доминира не само през седмицата. Напоследък най-много се говори за руската позиция за Сирия в ООН, която пречи за приемането на по-твърди мерки срещу режима на Башар Асад в Сирия. Сирия е единственият съюзник на Русия в един ключов за света регион, в който беше стъпила здраво до неотдавна.
Но Русия е активен играч и в Сърбия, където се очаква съставянето на правителство начело с Борис Тадич. Новият сръбски президент Томислав Николич, чиято "Прогресивна партия" е сродена с партията "Единна Русия" на Путин, в събота направи първото си посещение в чужбина в Москва. Там, както свидетелства стенограма от разговора - http://kremlin.ru/news/15447, двамата са регистрирали близост в отношенията, която можем да сравним с нашата "вечна дружба" от недалечното минало. Сърбия официално се стреми към членство в ЕС, но има същия герб като Русия - двуглав орел. И ще си има двама лидери - Тадич, който ще гледа на Запад, и Николич - на Изток.
Руският посланик към ЕС Владимир Чижов каза във вторник, че темата за Евразийския съюз, която Путин лансира преди близо година, се очаквало да предизвика голям интерес на срещата в Санкт Петербург и че Путин бил готов да даде отговори на въпросите на европейските си гости.
Въпросите, които мнозина си задават, е докъде се простират амбициите на Русия да възстанови миналото си величие от Съветската епоха. Любопитно е, че този път Русия вижда близостта с други държави не само в географски смисъл, но и като съвпадение на интереси. В този смисъл Венецуела вероятно е по-близка до Русия от Полша.
Но въпреки своите геополитически амбиции, които очевидно напомнят на тези на ЕС от изминалото десетиление на разширяването, Москва и Брюксел виждат смисъл в задълбочаване на отношенията. Ако останат самостоятелни играчи, и ЕС, и Русия ще изпадат все по-ниско в таблицата на великите сили.
Взаимната допълняемост на икономиките на Русия и на страните от ЕС е добра основа за сътрудничество - това съм го чувал от представители и на двете страни.
От ЕС обаче предупреждават, че в Русия не се играе по международно приети правила. Тоест Русия е изостанала безнадеждно много от Китай например. В Русия малките западни фирми нямат никакъв шанс - веднага стават жертва на местните бизнес интереси. Големи фирми могат да пробият единствено с височайша подкрепа. В Китай не е така, тази страна е рай за западния предприемач, дори ако е дребен. Огромната обвързаност на западните икономики с Китай прави тази страна много влиятелна - САЩ например много внимават как коментират човешките права там. Русия няма такова влияние, просто защото сама си пречи.
Москва се стреми да изгражда отношенията си с ЕС върху една основна платформа - енергийните отношения. Това едва ли е достатъчно. Русия иска дългосрочни договори за доставка на газ по тръби и реагира болезнено на всякави опити за диверсификация на доставките, както и на развиването на собствено производство. ЕС вижда в това опит за превръщане на газовите доставки в инстумент за политическо влияние. И сигурно има основание. Цената, на която Русия продава газ на Украйна, е два пъти по-ниска от тази за Германия. Интересно защо именно Германия е страната, която се протовопоставя на подписването на споразумение за асоцииране ЕС-Украйна.
ЕС често приема общо законодателство, което има отражение върху Русия. Такъв беше случаят с Третия енергиеен пакет за либерализация на енергийния пазар. Според него Русия трябва да даде достъп до своите газопроводи на евентуални други участници на пазара. Според Чижов това означава половината време газопроводите да не работят - в крайна сметка, във вреда на потребителя. Чижов даже сравни ЕС с крокодил - не защото има големи зъби, а защото не притежава умението да предприеме движение назад.
ЕС иска специален статут за газопровода "Южен поток" като "проект от общоевропейски интерес". От ЕС отговорят, че за такова нещо е необходимо първо да видят плановете, които продължават да са обвити в мъгла, въпреки че Кремъл заповяда строителството да започне през декември.
Лично не очаквам отношенията ЕС-Русия да претърпят някакво забележимо развитие. Путин изигра важна роля за възстановяването на самочувствието на страната си след ерата Елцин, но изглежда неспособен да проведе реформи, които да я отворят за европейския бизнес. За съжаление очаквам този застой да продължи през шестгодишния му мандат. От друга страна, Евросъюзът е затънал в собствени проблеми, а и няма лидери, показали се способни да мислят в исторически мащаби.
Тази неяснота ще рефлектира в България, която много скоро ще трябва да си разкрие картите за "Южен поток". Не се съмнявам, че правителството на Бойко Борисов ще бъде ентусиазиран поддръжник на проекта, но бих искал да знам при какви условия и какви ангажименти за България ще се осъществи той. За САЩ продължават да са на мода военните бази. За Русия, която е много по-гъвкава в това отношение, са на мода големите инфраструктурни проекти. Неслучайно Путин даде на Сърбия един милиард долара за инфраструктура. Любопитно ми е да узная каква. Абе, Уорлик и жена му, която беше посланик в Сърбия, май неслучайно ги отзовават.

 

 

Автотранспортът в София под запор

автор:Дума

visibility 14

/ брой: 184

Над 1000 лева е вече средната пенсия за стаж и възраст

автор:Дума

visibility 20

/ брой: 184

12 области в България са без денонощни аптеки

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 184

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 18

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 17

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 18

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 30

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 26

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 21

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 23

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 18

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ