22 Юни 2024събота23:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ренесанс на "Германското стопанско чудо"

За един месец експортът е увеличен с 28 процента

/ брой: 163

автор:Петър Бочуков

visibility 2749

Най-голямата изненада в условията на глобалната икономическа криза се оказа Германия. Локомотивът на ЕС, който доскоро бе без достатъчно пара, за да задвижи скърцащите механизми на европейския влак, вече набира скорост. Икономиката на страната доказва своята способност да противостои на кризата - нещо, което не са очаквали мнозинството анализатори. Както свидетелства хамбургският "Ди велт", последните данни за развитието на конюнктурата в страната са повече от впечатляващи. През май обемът на германския износ се е увеличил два пъти по-бързо от очакваното. В сравнение с май миналата година експортът е нараснал с 28 процента. Вносът пък отбелязва растеж от 34 процента, което е най-голямото увеличение от януари 1989 г. В резултат на това търговският излишък на най-голямата европейска икономика и втория по големина износител в света за един месец - май, е намалял от 13,1 милиарда евро до 9,7 милиарда евро. Този факт опровергава обвиненията на САЩ, че Германия процъфтява за сметка на другите.
Такъв растеж не е имало през нито един месец от последните десет години. Германските машини и автомобили остават сред най-търсените стоки по света. В същото време МВФ прогнозира интезивен растеж на германската икономика и забавянето му във Франция и Великобритания. Освен това ситуацията на пазара на труда в Германия, в сравнение с другите страни, изглежда отлично. Страната е единствената в Европа, в която равнището на безработицата в момента е по-ниска, отколкото в началото на кризата.
В редакционен коментар "Дойче веле" отбеляза, че във време на глобална икономическа криза наяве излизат недостатъците в страните с голям обем на износа. А всеки втори работник в Германия е зает в бранш, чиято продукция се изнася. Машиностроителната промишленост експортира 77 на сто от производството си, химическата - 75 на сто. Подобна е ситуацията и в германското автомобилостроене. От произведените 5.5 милиона автомобили през 2008 г. над 4 милиона са били предназначени за износ.
В момента ситуацията в страната изглежда оптимистична. Но не са малко и опасностите, които крие политическата конюнктура, а също и европейският пазар - най-големият консуматор на германски стоки. Управляващата в Германия коалиция на клерикали и свободни демократи след изборите в Северен Рейн Вестфалия загуби мнозинството си в Бундесрата - горната камара на германския парламент. Миналата седмица опозиционните ГСДП и Зелените в тази най-голяма германска провинция се договориха да съставят правителство, което ще разчита на подкрепата на партията на левите. Това разположение на силите прави Меркел по-уязвима и с повече проблеми в политически план.
В крайна сметка всичко ще зависи от икономическата конюнктура. Германия не за първи път в новата си история успява да преодолее кризисни ситуации. Така например в годините след войната тя извърши истинско икономическо чудо. Една съсипана икономика бе възстановена за броени години именно благодарение на германския модел, който включва няколко важни компонента. Духовният и идеен баща на социалното пазарно стопанство Лудвиг Ерхард - професор от Бавария, а по-късно канцлер на ФРГ, заложи преди всичко на два елемента в развитието на икономиката: ясно дефинирани задачи на държавата и подчертан личен ангажимент на гражданите. Нравственият по своята същност личен ангажимент в името на общото благо и на ближния е отвъд търсенето и предлагането и именно той обуславя едно достойно човешко съжителство в рамките на държавата и обществото. Тези, които заложиха на неолиберализма, на свободната игра на пазарните сили и издигнаха в постулат максималната отдалеченост на държавата от напълно автономната икономика, се провалиха. Не случайно Германия първа в Европа излиза от кризата.

Таксиджиите нащрек: индийците им взимат хляба

автор:Дума

visibility 755

/ брой: 116

Алкохолът и тютюнът у нас - най-евтини в ЕС

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 116

24 нови ракетни площадки срещу градушки

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 116

Русия и Виетнам - все по-близки

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 116

Шолц търси решение за миграцията

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 116

"Хизбула" заплаши и Кипър

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 116

Още един провал

автор:Деси Велева

visibility 804

/ брой: 116

По-добри времена

автор:Мая Йовановска

visibility 707

/ брой: 116

За късия хоризонт

visibility 679

/ брой: 116

Войната, която пак ни напомня: "Хора, бдете!"

автор:Евгений Белий

visibility 741

/ брой: 116

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ