27 Септември 2024петък18:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Още за номерата на щуката

Или как да я надхитрим по време на риболов

/ брой: 138

автор:Милчо Андреев

visibility 9892

В търсене на щуката в тихи, безветрени дни и бистра вода, на смрачаване трябва да се облавят перифериите на подводни препятствия, водна растителност, ръбове на тераси или сенчести брегови скатове. При слаб вятър шансовете са по-добри, отколкото при спокойна вода. Изкуствените примамки са по-уловисти при щуките, които не са имали допир с тях. В силно облавяни водоеми щуките избягват изкуствените примамки и предпочитат естествена стръв.
При ловене от лодка, лодката не трябва да се прокарва над укритията, а трябва да минава покрай тях, за да не се изплашат и избягат щуките. Ако многократно се облавя едно и също място, би трябвало по-често да се сменя примамката. Така например може да бъде успешна следната комбинация: Първо се води повърхностна примамка, която да вдига порядъчен шум и да възбуди вниманието на щуката, след което се подава плътно преминаващ под повърхността воблер, който да бъде атакуван от щуката.
При ярко слънце е неудобно да се лови срещу него, обаче тогава щуката не се заслепява и може да вижда по-добре примамката. Ако щуката се опита да плува под лодката, трябва да се удари силно с крак по дъното на лодката. По този начин щуката се плаши и променя курса. Ако щуката тегли под лодката, трябва веднага да се потопи върхът на пръта във водата, в противен случай ще се счупи. При изваждане на рибата пръчката не се държи по посока на нея, а винаги настрани на 90 градуса. По този начин рибата се принуждава да прави завои и се изморява по-бързо. Когато щуката следва примамката, но не кълве, тя може да бъде подбудена към кълване, като се води по-бързо примамката.
През пролетта (април до май) щуките обичат да ядат попови лъжички. Много успешна е употребата на малки черни туистери, които се водят бавно през водата. Мирните риби, които хвърлят хайвера през юни, са лесна плячка за гладните щуки. Затова сутрин и вечер трябва да се лови на места, където мирните риби хвърлят хайвера. През юли щуките ловуват плътно под повърхността. Много уловисти в този период са плуващи воблери и джъркбайти, които се водят с придърпвания по повърхността на водата. През август щуките ловуват на смрачаване по повърхността, а през деня в дълбока, бърза и богата на кислород вода. Най-добри примамки са имитациите на жаба по повърхността или кротушка за стръв, подадена на дъно по ръба на течението. Време на хранене: Много рано сутринта, около 11 часа и много късно вечерта. Малките риби и раци са предпочитаната плячка за щуките през септември. Най-добри примамки: малки рибки и силиконови раци. Време на хранене: Много рано и много късно. През октомври обещават успех рибки и червеи, които се подават на дъното. Време на хранене: Целодневно, особено сутринта. Най-добрата стръв от ноември нататък са едрите риби. Големите щуки нападат дори по-малките себеподобни и костури. Препоръчителни са бавно водени изкуствени примамки с костурска и щуча декорация, както и мъртви риби за стръв, подадени на дъно. През зимата може да се опита с морска риба за стръв, която със своята интензивна миризма примамва щуките. Време на хранене: Предимно по обяд. Лови се надълбоко!
Общовалидното правило е следното: Колкото по-студена е водата, толкова по-голяма трябва да бъде стръвта, независимо дали става въпрос за естествена рибка или изкуствена примамка. Освен това при риболов с изкуствена примамка през зимата трябва да се замята по няколко пъти на всяко място,тъй като тогава щуките са толкова лениви, че често пъти атакуват примамката едва тогава, когато са раздразнени многократно.

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 546

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 717

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 639

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 811

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 732

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 1353

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 1104

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 738

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 760

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 777

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ