Енергийни експерти:
Няма гаранции, че газът ще е по-евтин
Трайков договорил с "Газпром" отпадане на посредниците, Шматко нямал усещане, че е направил отстъпки
/ брой: 163
Евентуалното отпадане на посредниците при доставката на газ не означават по-евтино гориво за крайния потребител. Това коментираха енергийни експерти след приключването на преговорите между София и Москва в Евксиноград миналата нощ. Разговорите, водени основно между енергийните министри на двете държави Трайчо Трайков и Сергей Шматко, са продължили до 3 часа през нощта в събота. Стана ясно, че има договореност след изтичането на сегашните договори за доставка на руски газ посредниците да отпаднат. Новият договор, който ще се сключва директно между "Газпром експорт" и "Булгаргаз", ще започне да действа от 30 юни 2011 г. Сложихме точка на работата с посредниците, коментира министър Шматко на излизане от двореца Евксиноград.
Той обаче подчерта, че няма усещането Москва да е направила големи отстъпки пред София. В същото време премиерът Бойко Борисов, който също бе във Варна, уверяваше журналистите, че българските интереси вече са по-добре защитени при енергийните ни проекти с Русия. Вицепрезидентът на "Газпром" Александър Медведев заяви от своя страна, че България вече ползва отстъпки от цената на газа в рамките на сега действащите договори. Той допълни, че при процеса на подготвяне на новите договори ще бъде калкулирана и нова цена на синьото гориво.
Отпадането на посредниците не води директно до намаляване на цените, коментираха експерти. Тук България по-скоро печели от това, че ще бъде в по-изгодни позиции при спорни ситуации като газовата криза преди две години. Ако няма посредници при евентуално повторение на газовата криза, страната ни ще може директно да предяви претенции към "Газпром", а не както е досега, да не получава компенсации след спирането на доставките на синьо гориво, заяви председателят на Балканската и черноморска петролна и газова асоциация Валентин Кънев. Той подчерта, че е несериозно да се очаква, че "Газпром" би се договорил да се плаща някаква по-различна цена оттук нататък. Може да има някакво намаление, но няма да бъде значително, прогнозира специалистът.
Председателят на Българския енергиен форум Иван Хиновски смята, че в бъдещия дългосрочен договор за доставка на руски природен газ правителството трябва да постигне по-ниска цена на синьото гориво, защото тя е определяща за конкурентоспособността на българското производство.
По думите на вицепрезидента на "Газпром" Медведев България все още се намира "в положение на предимство в сравнение с нейните съседи". На въпрос дали новите договори може да бъдат обнародвани той отговори: "Газпром" винаги работи открито, но има споразумение за конфиденциалност между купувача и продавача. И това е абсолютно нормална практика в газовия бизнес".
Освен договорката за посредниците министрите Трайков и Шматко приключиха разговорите във Варна с подписването на "пътна карта" за строежа на газопровода "Южен поток". Парафирането на документа бе отложено с няколко часа, защото, по думите на Трайков, имало напредък, "но позициите за цените на газа остават раздалечени". След още пет часа преговори в нощта срещу събота Бойко Борисов лично обяви, че е постигнато съгласие по повечето въпроси. Подписаната "пътна карта" предвижда до февруари 2011 г. да се създаде смесеното дружество за изграждане на българския участък от тръбата, чийто капацитет ще е 63 млрд. куб. м газ годишно. Дотогава ще се изготви предпроектното проучване с икономическата обосновка и варианти за маршрута.
Стойността на трасето в нашия участък е изчислена на 835 млн. долара, като инвестициите ще бъдат поделени поравно между българската и руската страна. 17 млрд. куб. м от количествата природен газ, предназначени за проекта, ще преминават през съществуващите в момента тръби през България. Останалите обеми ще преминават през новоизградени тръби в направление изток-запад, които са част от "Южен поток", и ще бъдат 50 процента българска собственост.
Борисов каза още, че са проведени и преговори за "пътната карта" за АЕЦ "Белене". През лятото ще се работи по привличането на стратегически инвеститор за атомната електроцентрала.
Американският посланик случайно във Варна
Посланикът на САЩ в България Джеймс Уорлик бе на посещение във Варна по същото време, по което течаха преговорите в Евксиноград. Официално Уорлик посетил морската ни столица за среща с кмета Кирил Йорданов. В изявлението си пред медиите след срещата обаче посланикът не пропусна да коментира и подписването на "пътната карта" за "Южен поток". Той подчерта, че следи събитията в Евксиноград с огромен интерес и няма търпение да научи повече информация. По отношение на "Южен поток" Уорлик заяви, че интересите на САЩ в момента са "осигуряване на енергийна сигурност в България и региона", както и диверсификация и прозрачност на процеса.
ЕДНО КЪМ ЕДНО
Водещ: А разбрахте ли се за цените в по-дългосрочен план? Ще се превърне ли в мерило доставната цена например за Германия?
Трайчо Трайков: Затова казвам, че в дългосрочен план трябва да продължим разговора, като той ще се основава и се основава освен на такива чисто технически сравнения с цени на други пазари, и със специфичното положение на България, защото ние сме изцяло зависими от цената на този газ от Русия.
Водещ: Само да изясним, тези нови цени ще бъдат договорени с някакъв анекс ли? Нали говорим от този юли или от юли догодина?
Трайчо Трайков: Има две насоки. Едната е по новите договори, където говорим и за ценообразуващата формула. Другата е за съществуващите договори, където направихме първата стъпка, но се надяваме да има и следващи стъпки.
Водещ: Подписахте ли нещо специално за тази уговорка, да е ясно, че България се е разбрала с Русия за край на посредниците?
Трайчо Трайков: За кое?
Водещ: За това, че отпадат посредниците.
Трайчо Трайков: Да, това е в протокола.
Водещ: Това е договорено в протокол?
Трайчо Трайков: Да, в протокола, който подписахме аз и Шматко.
Из интервю на министър Трайчо Трайков за Дарик радио