07 Ноември 2024четвъртък14:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°. Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°.

Мишката щракна в капана

Как работодателите се справят с имитиращите работа

/ брой: 125

автор:Дума

visibility 2140

Все повече инструменти за следене на работата могат да засекат устройства за движение на мишката или други хакове, с които служителите наподобяват активност.
Става все по-трудно да се надхитрят дигиталните инструменти, които следят работата на служителите. Възходът на работата от разстояние, а оттам и на софтуера за следене на служителите, предизвикаха бум в устройствата, които движат мишки, и други хакове, за да помогнат на работниците да имитират компютърна активност – често, за да могат да станат и да пуснат някоя пералня или да приберат детето си от училище, предава investor.bg.
Сега някои компании се прицелват в тези устройства, внедрявайки инструменти, които могат по-добре да засичат фалшивата ангажираност, пише Wall Street Journal.
Последният залп в тази битка за проследяване на производителността се вижда в скорошни регулаторни документи на Wells Fargo. В тях, за които първо съобщи Bloomberg News, банката казва, че е уволнила над 10 служители от подразделението си за управление на благосъстоянието и инвестициите заради предполагаемо симулиране на дейност на клавиатурата, за да се създаде „впечатлението за активна работа“.
Wells Fargo е отказала да обясни как точно е засякла подозрителното поведение или дали служителите са работили дистанционно, а само пояснява, че „не толерира неетично поведение“. Из социалната мрежа Reddit и други платформи докладът предизвика гняв и въпроси. „Някой друг да се притеснява?“, пише един потребител в Reddit, а друг директно пита: „Може ли IT отделът да засече устройството ми за движение на мишката?“.
Отговорът

все по-често е „да“.

Делът на компаниите в САЩ, използващи някакъв вид електронна система за наблюдение на служителите, нарасна през пандемията, достигайки почти 50% през 2023 г., показва проучване сред 300 средни до големи работодатели на консултантската компания Gartner. Тези системи, които следят колко активни са служителите на компютрите си, отдавна могат да засичат инсталиран софтуер или допълнителен хардуер.
Повечето от тези софтуерни системи, като Teramind и Hubstaff, сега използват и инструменти с машинно обучение, които могат да засичат повтарящи се движения на курсора или нередовни модели в нечия компютърна активност. Освен това някои софтуери за следене на служителите могат произволно да правят снимки на екрана, за да проверяват дали активността на екрана се променя, докато мишката се движи.

Не толкова трудни за засичане

Повечето устройства за движение на мишката на пазара се засичат лесно, казва главният директор по растежа на Teramind Иля Клейман.
Типичното устройство по същество е мини грамофонче, което върти мишката в различни посоки. Търговците на дребно продават и устройства, които могат ръчно да натискат случаен бутон на клавиатурата или мишката.
Няма вероятност която и да е от техниките да заблуди алгоритмите на Teramind, казва Клейман. „Няма да изглежда като нормална човешка активност с курсора на мишката, която редовно натиска, дърпа и т.н.“, казва той. Освен това софтуерът може да се засече изкуствена активност като цяло, например когато курсорът е активен върху една и съща статична страница в Wikipedia часове наред.
В потребителски проучвания повечето хора казват, че микромениджмънтът е основната причина, поради която купуват устройствата на компанията.
Когато Teramind изследва анонимна извадка от 1 млн. служители на 5000 корпоративни клиенти в края на миналата година, тя открива, че 7% от служителите явно имитират дейност на машините си. Оттогава насам тя е подобрила алгоритмите си и е повторила теста, този път с резултат от 8%.
„Истинският брой почти със сигурност е по-висок“, казва Клейман, тъй като компанията не е открила фалшиво положителни резултати, когато е разглеждала откритията. Това не означава, че работодателите винаги действат въз основа на информацията. Мнозина следят за най-явните случаи на имитиране на работа и как хората се управляват, преди да предприемат дисциплинарни действия.
„Никой не иска да уволнява служители“, казва Клейман и допълва: „Това е възможно най-лошият резултат“.

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 183

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 166

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 138

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 173

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 165

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 168

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ