10 Ноември 2024неделя13:41 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Кремъл губи от сблъсък между Израел и Иран

Путин желае Западът да е отдалечен от Украйна, но пряк конфликт между Тел Авив и Техеран ще разкрие уязвимите места на Русия в Близкия изток

/ брой: 98

visibility 1834

Мишел ГРИЗЕ*  
 
Въпреки че се твърди, че Москва печели от хаоса в Близкия изток, защото така се отклонява вниманието на Запада от Украйна, тя може да загуби много, ако конфликтът между Израел и Хамас ескалира във война.
Русия прекара последното десетилетие в укрепване на влиянието си в региона, като се възползва от локални конфликти. Това бе най-очевидно в Либия, където Русия използва гражданската война в страната, за да установи свой плацдарм. Същото стана и в Сирия, където руската намеса спаси режима на Асад от неизбежна гибел през 2015 г. Русия разшири влиянието си в Сирия, установявайки постоянно военно присъствие с базите си в Тартус и Хмеймим. След изтеглянето на САЩ от Сирия през 2019 г., Русия веднага реагира, помагайки на сирийските правителствени сили да си възвърнат контрола над североизточната част на страната. Същата година Москва проведе съвместни военноморски учения с Кайро и ускори изграждането на руска ядрена централа в Египет.
Русия се възползва от нестабилността в Сирия и Либия, за да се утвърди като гарант за регионалната сигурност, но не е в състояние да извлече подобни ползи, ако войната между Израел и Хамас ескалира. Затова Русия не успя да помогне на бившия си съюзник Армения, когато азербайджанската армия превзе арменския анклав Нагорни Карабах. В момента Русия няма капацитет да действа като стабилизираща сила в постсъветската сфера на влияние, да не говорим за Близкия изток.  
Нарастващото приятелство на Москва с Техеран е сигнал, че руското присъствие в Близкия изток е стабилно. Но това може да е сигнал и за обратното: че бъдещата роля на Русия в региона ще зависи от благоволението на все по-силния Иран.
Ескалацията на настоящия конфликт в Близкия изток може да предизвика ново напрежение. Един по-широк регионален конфликт, особено ако включва пряк конфликт между Израел и Иран, би ограничил способността на Иран да продължи да служи като военен доставчик на Русия. Техеран може да поиска повече подкрепа, когато Русия има ограничен капацитет да я предостави.
Но Русия има още една тревога: по-широк конфликт в Близкия изток ще даде възможност на Китай да стане влиятелен посредник, както Пекин успешно направи при преговорите за разведряване между Саудитска Арабия и Иран през март 2023 г. Войната в Украйна вече допринесе за нарастващата зависимост на Русия от Китай. Затова Русия ще е особено чувствителна към опитите на Китай да конкурира нейното влияние в Близкия изток.
 
* Старши изследовател в RAND, професор и доктор по история в университета в Йейл. Изследва политическите процеси в Иран и Южна Азия, както и руската външна политика и военната стратегия на Кремъл

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 2606

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 2511

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1481

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 2326

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 2466

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 2553

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 2650

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 2801

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 2238

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 2270

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 2322

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1971

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ