06 Юли 2024събота19:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кръвта му се счита без стойност!

/ брой: 251

автор:Веселин Стоянов

visibility 4742

"До славния и могъщ бейлербей на Румелия... да се изпращат в еничарските оджаци младежи от неверниците (християни) от 15 до 20-годишни, снажни, здрави и годни за война... ако някой от неверниците родители (на момчетата) или друг някой се противопостави да предаде за еничарин сина си, да се обеси веднага на прага на вратата му, като кръвта му се счита без стойност..."
Из заповед на султан Мехмед III, 1601 г.
Този текст прочетох преди няколко дни в едно изследване на Иван Петрински, публикувано в столичен всекидневник. Ставаше дума за еничарските "правила" за набиране на аскер в най-кръвожадната и жестока войскова част на Османската империя. Както виждате от самия текст, това е било през ХVII век.
И понеже животът е устроен така, че много често прилича на тънка паяжина, обсипана с бисерни капки, на мен ми се случи в същия ден да прочета още един текст, който ме накара да се замисля дали тава са бисерни капки или човешки сълзи от слепите очи на Пейо Яворов.
Докато електронните медии се надпреварваха да разказват как Лазар, четиригодишното българско овчарско куче на Бойко Борисов, спечелило световен приз, някак изотзад, по терлици, мина новината, че Общинският съвет в Ямбол отменил своя декларация за признаването на арменския геноцид.
Декларацията била приета преди две години, но онзи ден била отменена с 20 гласа "за", "против" 8 и 2 "въздържали се". Предложението било внесено в Общинския съвет от седем съветници по искания на няколко организации, чиито проекти с Турция не били реализирани именно заради тази декларация, се оправдавали съветниците. Какво се оправдавали?! Направо си заявили пред смаяните ямболии, че декларацията "рефлектира негативно върху партньорските отношения на община Ямбол и най-вече на организациите на бизнеса със сродни организации от южната ни съседка Турция". В Общинския съвет, който е от 37 съветници, ГЕРБ имат 17. Бойко Борисов сигурно е бил зает с киноложката изложба и затова не успяхме да чуем неговото крайно решение, но нейсе...
На пресконференция съветниците от ГЕРБ още предния ден обяснили, че ще подкрепят отменянето на декларацията. Според тях нямало никакво (?!) обяснение защо предишният ОбС е признал гeноцида. Според един от съветниците - "известно е, че предишният съвет всячески се опитваше да пречи на общинската администрация". С това той обяснил приемането на декларацията на 28.10.2010 г. с 28 гласа "за". В подкрепа на новото решение председателят на ОбС получил протестни писма от председателката на настоятелството (?!) на училище "Петко Славейков" Красимира Сивкова, от председателя на местния клон на БТПП, да се отмени тази декларация. Съветниците от ГЕРБ смятали, че признаването на арменския геноцид им пречи да работят по трансгранични проекти.
Не я знам коя е тази г-жа Сивкова и по каква причина била избрана за председател на училищно настоятелство, но искам да припомня, че стихотворението "Арменци" на Пею Яворов е сред шедьоврите на българската литература. Интересно ми е да узная дали то пречи на трансграничните проекти. Интересно как на министър-председателя такива работи не му пречат, защото е известно, че магистралите се строят от турски фирми. Ама то на него нищо не му се опира...
Искам да припомня още, че признаването на геноцида не пречи никому освен на онези нищи духом и странни подобия човешки, които за единия келепир са готови за потъпчат всяка човешка сълза, личност и история. Искам да попитам общинските съветници кой ще изтрие кръвта на загиналите арменци в редовете на българската армия през всичките пет войни?
Или: "Кръвта се счита без стойност!"
Защото както сме я подкарали, господа съветници, заради икономически интереси утре някои управници ще отменят и Априлското въстание, защото, видите ли, някак си е неудобно... После подобни безродници ще поискат да кръстим главната улица в Пловдив на името на Тъмръшлията, а Перущица и Батак да заличим като неудобни спомени, които ще пречат на бизнес начинанията.
И това в дните на 100 години от Балканската война!
Както би се изразил Бай ви Ганьо - виден демократ и духовен бащица на Бойко Борисов: "Ашколсун, кьопоолар!"
Такива работи...

Туризмът отрязан от парите на ПВУ

автор:Дума

visibility 867

/ брой: 126

Ускоряват ликвидацията на фирми

автор:Дума

visibility 814

/ брой: 126

Байдън притиснат да се оттегли

автор:Дума

visibility 832

/ брой: 126

Си Дзинпин е срещу „външното вмешателство“

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 126

Британците гласуваха за парламент

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 126

Германски генерал предлага казарма за жените

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 126

Бетонофрения

автор:Ина Михайлова

visibility 1439

/ брой: 126

Аптеката, без която не можем

автор:Аида Паникян

visibility 975

/ брой: 126

Сбърканата оптика

автор:Първан Симеонов

visibility 977

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ