15 Януари 2025сряда00:21 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Геополитика

Започва ли нова ера в китайско-американските отношения?

За ползите от срещата между Си Дзинпин и Джо Байдън

/ брой: 224

автор:Таня Глухчева

visibility 1582

На 15 ноември в имението "Филоли" в Сан Франциско китайският президент Си Дзинпин проведе разговор с американския си колега Джо Байдън. На фона на обтегнатите отношения между двете суперсили в света срещата беше очаквана, непредвидима, пораждаща любопитство и цял тайфун от предположения как биха се развили отношенията между страните в бъдеще. Ще бъде ли обсъден въпросът с Тайван? Ще бъдат ли пуснати американските затворници в Китай? Ще се стремят ли към създаването на един по-справедлив свят, изграден на основата на мира?
Някои от политолозите изразиха

скептицизъм

за развоя на събитията, след като още в навечерието на срещата им, американският лидер заяви, че "Китай има реални проблеми". Но въпреки това изрази надежда "да върне отношенията в нормално русло, да комуникира (със Си Цзинпин) и да може да вдигне телефона и да разговарят в момент на криза".
Но това си е в духа на Щатите, винаги да подценяват другите, а себе си - да изтъкват.
Си Дзинпин посочи, че пред Китай и САЩ стои избор между две основни възможности. От една страна, двете държави могат да търсят засилване на съединението и сътрудничеството, съвместно справяне със световните предизвикателства, стимулиране на световната сигурност и общия растеж. От друга страна, може да продължи разделянето на лагери, взаимното противопоставяне и поддържане на "играта с нулев резултат", което ще върне света към колебание и раздяла. Тези два варианта представляват две посоки, които определят бъдещето на човечеството. Конкуренцията между големите няма да разреши проблемите пред Китай, САЩ и света. На Земята има място както за Китай, така и за САЩ, а техните успехи предлагат взаимни шансове за развитие. А това е в рязко противоречие с думите на президента Барак Обама преди няколко години, когато се опита да увери международната общност, че ако Китай продължава да се развива със същите темпове - ще ни е необходима нова планета, защото трудно ще може да бъде поделена тази.
Си също така увери, че Китай няма да води война срещу никоя страна. "Каквато и степен на развитие ние бихме могли да достигнем, ние няма да търсим никога хегемонията или експанзията и няма никога да налагаме нашата воля на другите". И допълни, че "Китай не се стреми към сфери на влияние и няма да поведе нито гореща, нито студена война срещу, която и да е страна в света".
Байдън изненадващо съобщи, че винаги е считал отношенията с Китай за най-важните двустранни отношения в света. Конфликтите между двете страни не са неизбежни, а в същото време стабилен, развиващ се Китай отговаря на интересите както на Съединените щати, така и на света като цяло. Поддържането на стабилността на китайско-американските отношения, превенцията на конфликти, управлението на различията и провеждането на сътрудничество в области от взаимен интерес са полезни за двете страни за справяне със своите вътрешни и общите международни проблеми.
Китайският външен министър Ван И заяви, че президентът Си Цзинпин и американският му колега Джо Байдън са имали "много добра", всеобхватна и задълбочена среща на върха. Срещата на високо равнище има стратегическо значение и ще се превърне в крайъгълен камък в историята на китайско-американските отношения, отбеляза той.

И въпреки това...

Въпросът с Тайван си остава препъникамък в китайско-американските отношения. Тайпе приветства ангажимента на Байдън за запазване на статуквото по тайванския въпрос. След срещата със Си Байдън каза, че САЩ са против всякакви едностранни действия на която и да е страна за промяна на статуквото в Тайванския проток, и добави, че противоречията трябва да бъдат решавани по мирен път. Байдън освен това призова Китай да признае изборния процес в Тайван и да ограничи военната си активност около острова.
С типичното американско пошло чувство за хумор и проява на лош вкус, държавният глава на САЩ нарече Си Дзинпин "диктатор", но вероятно, сещайки се, че определението му не е никак уместно, допълни: "Той е диктатор в смисъл, че управлява държава, която е комунистическа и е с форма на управление напълно различна от нашата", уточни той на пресконференция след срещата.
Проблемът в случая е, че не го прави за пръв път. По същия начин го нарече и през юни, след като беше свален предполагаем китайски шпионски балон няколко месеца по-рано. Говорител на китайското външно министерство нарече тогава изказването "абсурдно и безотговорно". Остра реакция последва и след повторния коментар, като ведомството този път определи "изцепката" като изключително погрешна и безотговорна политическа манипулация.
"Винаги ще има злонамерени хора, които да се опитат да вбият клин в китайско-американските отношения, но няма да успеят", каза на пресконференция говорителката на министерството Мао Нин.
Срещата между Си Дзинпин и Джо Байдън определено беше ползотворна не само от политическа гледна точка, но също така и за хората по света, за да могат да направят ясна съпоставка между "двамата големи". Първият - говорейки умерено, убедително, умело позоваващ се на исторически препратки, и вторият - арогантен, налагащ възгледите си за "демокрация" и нямащ никаква представа от коментарите на своите предшественици.
Несъмнено започва нова ера в китайско-американските отношения, но какво точно ще се случи - само бъдещето ще покаже. Останаха много въпроси, които да се обсъдят. Но Пекин ясно показа, че няма да позволява никой да определя дневния му ред и, че няма по-велики сред лидерите. Щом си застанал начело на държавата си, ти си равнопоставен с всички си колеги.

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 7

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 7

Руските фирми у нас са близо 13 хиляди

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 7

Хърватия преизбра Зоран Миланович

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 7

Уолц: Нереалистично е Украйна да си иска Крим

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 7

Тиери Бретон: Анулирахме изборите в Румъния

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 7

В София посрещнаха Китайската нова година

автор:Таня Глухчева

visibility 423

/ брой: 7

Стига безвремие

автор:Ина Михайлова

visibility 1223

/ брой: 7

Паметници, памет и мир

автор:Нина Дюлгерова

visibility 534

/ брой: 7

Винаги съм получавал само хубави роли

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 7

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ