19 Ноември 2024вторник17:13 ч.

Войната ще продължи поне до 2025-а

България и Румъния са слабото звено на НАТО в Черно море, Турция води собствена игра

/ брой: 161

автор:Дума

visibility 1260

Клеър РИЧАРДСЪН, Екарт АРЕТЦ (АРД)


Войната в Украйна ще приключи най-рано през 2025-а, прогнозира пред АРД военният експерт Густав Гресел. България и Румъния са слабото звено на НАТО в Черно море, Турция води собствена игра, казва още той.

"Украинската офанзива определено изостава от предварителните очаквания и поставените оперативни цели за достигане на брега на Азовско море и откъсване на Крим от останалите руски части. Това е най-малкото нереалистично в контекста на сегашните големи загуби", каза военният експерт Густав Гресел за АРД. Според него руските отбранителни позиция са твърде солидни, за да могат да бъдат пробити. Но има и отделни успехи, което се дължи на това, че украинците изтеглят от фронта уморените бойци и ги подменят с нови. 

Експертът смята, че пробив може да бъде постигнат между Запорожие и Донецк. Той обаче е скептичен, че след три месеца офанзива Украйна въобще е способна на това, разбирай - разполага ли тя с достатъчно възможности за такъв пробив.

Пред АРД Гресел казва, че и руските войски са много изтощени от войната - дори повече от украинските. И на двете страни им се налага да използват запасняци, което е проблем и за руските, и за украинските командири.

Русия и Украйна търсят решение

Тази седмица отново стана дума за възможни мирни преговори, но дали моментът за тях е настъпил - по този въпрос военният експерт казва, че правителствата в САЩ и Германия определено смятат, че Украйна в един момент трябва да започне да преговаря с Русия, като доставките на оръжия трябва да й осигурят по-добра преговорна позиция. "Но те не бива да позволят на Украйна да победи Русия във военен план."

Според Гресел проблемът е, че Русия се стреми към пълното унищожение на Украйна като самостоятелна държава и не иска да преговаря за нищо по-малко от тази цел. Украйна, от своя страна, определя войната като война за независимост, за да може накрая Русия да я признае като независима държава. "В този смисъл желанието за преговори не отразява политическата реалност на враждуващите страни и то спокойно може да бъде игнорирано."

Густав Гресел е убеден, че войната при всички случаи ще продължи до 2025 г. Обяснението му е свързано с предстоящите президентски избори в САЩ: "Ако през ноември 2024 г. спечели Доналд Тръмп, руската страна очаква да бъде предложена сделка, така че пролетта на 2025-а ще е най-ранният момент, в който войната може да приключи - съгласно руските условия. Ако пък спечели Байдън, което засега изглежда по-вероятно, може да се очаква, че войната ще продължи и след 2025 г."

Германският експерт споделя пред АРД още, че Путин е за удължаване на войната, което би увеличило шансовете на Русия за победа. Нейната оръжейна индустрия работи на пълни обороти, а Украйна има нужда от повече доставки на танкове и други оръжия, за да може да удържа руските атаки. Гресел смята, че е загубено много време в безсмислени дебати: "Путин вижда, че западните демокрации са слаби и разединени, а те не му предоставят доказателства за противното. Думите трябва да бъдат последвани от дела", категоричен е експертът, който не крие, че това не се получава. 

"НАТО трябва да осигури корабоплаването в Черно море"

По повод руските атаки срещу украинските пристанища, както и във връзка с украинските нападения срещу руски кораби и танкери, Густав Гресел припомня, че докато Русия има мощен военноморски флот, Украйна разполага само със силите на бреговата охрана в Черно море. "Русия използва своето предимство и способността си да контролира морското пространство далеч от бреговата линия на Украйна, за да се опита да й наложи блокада", посочва той и пред Дойче веле. "Става дума за стратегия на икономическото откъсване: Москва се опитва да разруши всички видове икономическа дейност, които все още носят доходи на Киев", уточнява наблюдателят. Според него проблемът е в това, че Русия постоянно се опитва да излезе извън границите на позволеното й от международното право и на това, което другите страни са склонни да приемат. Затова държавите от НАТО трябва да настояват на правото на свободно корабоплаване, не само писмено, но и като го обезпечават с военни средства.

"Ситуацията за НАТО обаче не е лесна - заради слабите си военноморски сили Румъния и България принципно не разполагат със средства за отстояване на интересите в Черно море", казва експертът пред Дойче веле. Турция пък играе собствена игра, опитвайки се да използва своя контрол над средиземноморските проливи против американците, за да получи още отстъпки. "Вашингтон на свой ред не иска да влиза в Черно море по военен път, признавайки гласна или негласно, че там думата има Русия", казва Гресел.

Неговото обобщение е: "От една страна, вече имаме недостиг на воля, от друга - недостиг на ресурси у страните, които имат желание да направят това. Именно там е проблемът."

Властта би отбой за повишаване на социалните осигуровки

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 221

До месец тръгва новият онлайн кадастър

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 221

Агенцията по храните започва проверки преди Никулден

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 221

Хиляди протестираха срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 517

/ брой: 221

Сблъсъци в Нидерландия заради коледна традиция

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 221

Абсолютна липса на сърце

автор:Александър Симов

visibility 552

/ брой: 221

Злокобният Байдън

автор:Юри Михалков

visibility 527

/ брой: 221

Неадекватни решения и хаос заплашват енергетиката ни

visibility 544

/ брой: 221

Мъчи ни безводие, а има забавени проекти

visibility 544

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ