Европа избира своя парламент
370 милиона избиратели гласуват за 720 депутати
/ брой: 107
Двадесет и една от общо 27 страни гласуваха, за да излъчат свои представители в Европейския парламент.
Около 370 милиона избиратели в ЕС имаха право на глас в дългия изборен уикенд, за да определят новите 720 евродепутати.
Нидерландия започна да гласува в четвъртък, последвана от Ирландия в петък и от Латвия, Малта и Словакия в събота.
Подобно на Италия, Чехия гласува два дни. Прага отчете малко по-висока избирателна активност в сравнение с вота през 2019 г. Сега тя надхвърли 30%.
Гласуването във Финландия е доста необичайно. За разлика от други страни, където гражданите имат право на избор от някаква форма на изборна листа с кандидати или партии, финландската бюлетина за евровота представлява празна сгъната карта с празно кръгче, отпечатано от вътрешната страна. В него трябва да се запише номерът на предпочитания кандидат за евродепутат. Във всяка избирателна кабина има списъци с кандидатите, разпределени по партии.
Вотът е задължителен в четири държави - Белгия, Гърция, България и Люксембург. Задължението се отнася за гражданите на тези страни и за гражданите на ЕС, вписани в избирателните списъци на тези страни. Но санкциите за негласувалите, дори такива да съществуват, рядко се прилагат.
В Белгия гласуването е задължително и хората, които не се явят в избирателната секция без уважителна причина, официално рискуват да бъдат санкционирани с глоба в размер от 40 до 80 евро. В действителност такива глоби рядко се налагат. Въпреки това хората, които не се явят на избори четири пъти в рамките на 15 години, могат да загубят правото си на глас за десет години.
В Люксембург се състезават рекордните 13 партии или три повече в сравнение с 2019 г.
Голямата новост на изборите в Гърция е възможността избирателите да упражнят вота си по пощата.
Десет държави налагат квоти по пол в списъците с кандидати. Листите във Франция, Италия, Белгия и Люксембург трябва да съдържат равен брой кандидати мъже и жени. В Испания, Португалия, Гърция, Словения и Хърватия списъците трябва да включват най-малко 40% кандидати от единия пол, а в Полша - 35 на сто.
Първата сесия на новоизбрания ЕП е насрочена за дните от 15 до 17 юли в Страсбург.