27 Юни 2024четвъртък12:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Да живей кооперацията!

/ брой: 79

автор:Васил Попов

visibility 1536

Доказано е през вековете, че обединяването на усилията на много хора в една посока води към добро. Така кооперирането е давало сили на различни занаятчии, предприемачи, дребни бизнесмени и други, които се опитват да създадат нещо. В това отношение има много примери. Да обърнем внимание на намерението на президента Росен Плевнелиев да постави съвсем нова основа за изграждането на система за национална сигурност и отбрана на отечеството. Гениалната му идея се корени в кооперирането - да купуваме военна техника, съвместно с други държави от региона.
На пръв поглед това е възможно. Нека си спомним приказката за двамата селяни, които с общи пари си купили едно буренце с ракия и им останал 1 грош. Докато се приберат на село, всеки купувал от другия по чашка ракия за 1 грош. Така буренцето се опразнило и им останал общо 1 грош. В днешно време с този грош съселяните биха могли да започнат някакъв нов бизнес. Въпросът е, ако подобна сделка извършат другоселци и в един момент възникнат кавги за граничната мера, как ще се реши казусът?
Нека си представим, че след като Аспарух е настанил българите на Балканския полуостров и е постигнал мир с Византия, би му хрумнало да предложи на императора в Константинопол заедно да купуват копия и мечове. По едно оръжие на двама военни - българин и ромеин. И в един момент, както се е случвало многократно, двете държави отново се сблъскват. Кой ще използва общия меч - нашенецът или врагът? Представете си как днес се използва един общ хеликоптер от две, три или четири държави едновременно. Знайно е, че в света няма подобна измишльотина.
Любопитно е твърдението на държавния глава, че разговори за съвместна покупка на военна техника с други страни вече се водят на експертно равнище. Пита се какво е това "експертно равнище", от кое ведомство са излъчени специалистите, с кои други страни се водят такива разговори и в какви параметри са мандатите на тези експерти? Дали президентът притежава яснота от каква военна техника България се нуждае. Като казваме "военна техника", имаме предвид огромен спектър от оръжия, боеприпаси, снаряжение, авиационни средства, военноморски съдове и пр. нужди за нашата отбранителна система и всичко, за което в главата на държавния глава е пълна мъгла.
Не е необходимо да търсим дълбоко корените на поредната нелепост, която изрече Плевнелиев. Той си има добър патрон. Съвсем неотдавна Бойко Борисов изказа гениалната мисъл, че можем да купуваме изтребители, съвместно с Турция и Хърватия. Никой не го пита как ще купуваме заедно с Турция, след като комшиите от юг сами си ги произвеждат. Не го питаме и откъде накъде Хърватия, след като тя наследи цялата оръжейна индустрия на бившата Югославия. Нашата общественост не обърна голямо внимание на този бойковизъм, но неговото протеже Плевнелиев го е запомнил и сега развива тъпи идеи.
 

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 120

Плашат с възможна липса на бял, "Добруджа" и типов хляб

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 120

Жилищното кредитиране в България приближава 22 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 120

Шефът на АЕЦ "Козлодуй" призна за инцидент в шести блок

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 120

Урсула фон дер Лайен остава начело на ЕК

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 120

Сърбия готова да направи компромиси за Косово

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 120

Бивш швейцарски президент оглави Съвета на Европа

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 120

Накратко

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 120

Твърдо "не"

автор:Нора Стоичкова

visibility 93

/ брой: 120

Парламентарното театро на Б.Б.

автор:Александър Симов

visibility 87

/ брой: 120

Путин създава ново поколение олигарси

автор:Дума

visibility 108

/ брой: 120

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ