Живописните стенописи на Стоян Илиев
/ брой: 150
Отчетливият интерес на Стоян Илиев към монументалното и пластичното е оригинално съчетан с декоративна детайлност и живописно чувство към баграта. Авторът е от онова, вече почти "класическо", поколение на български творци, което навлиза в художествения живот през 60-те години на миналия век. През годините развива специфичен живописен език - кадърът, отрязъкът, наслагването на планове се превръщат в негов основен стилов прийом. Пластически иновативното, естественото и условното във формата и колорита го отвеждат към работа със структурата, релефа, обема, плоскостта, вибрациите на цветовете както в живописните, така и в скулптурните работи. С еднакво майсторство и задълбочено познаване на занаята той създава стенописи, монументални творби сграфито, мащабни или камерни пластики от дърво. Докато търси нови, по-сложни изобразителни внушения и решения, Стоян Илиев прибягва до топлината на дървото и деликатността на керамиката, като създава редица пана, в които смесва техники, стилове и образи, отбелязват от галерията. Неговата изложба може да се види до 26 юли в зала "Райко Алексиев" към СБХ, ул. "Раковски" 125.
Стоян Илиев е роден на 13 декември 1934 г. в с. Здравец, Търговищко. Учи скулптура при проф. Любомир Далчев и живопис при проф. Дечко Узунов в НХА. Работи и в областта на декоративно-монументалното изкуство и илюстрацията. Автор е на голям брой сграфити, стенописи, керамични пана и др. Двадесет години е бил художествен редактор в списание "Родна реч".
Негови творби са участвали в десетки изложби, в много групови експозиции и национални прояви на илюстрацията. Творбите му са притежание на НХГ, СГХГ, НБУ, галериите в Стара Загора, Сливен, Габрово, Варна, Добрич, Търговище, Плевен, Шумен, Смолян, Велико Търново и др. Носител е на престижни национални отличия, сред които награда на МНП за детска илюстрация и орден "Св. св. Кирил и Методий", II степен.