За моркова, тоягата и набитите канчета
Историята за високотехнологичната болница в Стара Загора продължава в сагата за "Нероден Петко"
/ брой: 175
"Ако не се слеят двете болници - университетската и другата, държавната, стотинка няма им дам; ако го сторят, ще ги възнаградя с няколко милиона!, обяви при посещението си в Стара Загора здравният министър Ана-Мария Борисова, като на въпроса "Защо не го решите, та вие сте принципал и на двете дружества?", отвърна с многозначителното "Не желая да администрирам!". Междувременно се лансира тезата, че ако болниците се обединят, ще се положат основите на високотехнологично здравно заведение. Като пари за него ще се намерят от 200-те милиона за преструктуриране на системата.
Запознати с предисторията на ситуацията от средите на медиците в Града на липите коментират, че това е чиста проба...абдикация от страна на министъра и опит да се прехвърли горещият картоф в полето на колегията.
Като несериозно определя изявлението на д-р Борисова шефът на МБАЛ "Проф. Д-р Стоян Киркович" АД д-р Николай Колев и напомни, че съществува решение на Конституционния съд още от 2001 година, който определя един такъв административен акт като ...национализация. Защото в дружеството дялове има не само държавата, а и няколко от големите общини в областта.
Никой не е в състояние да каже какво ще рече определението "високотехнологична болница", такова в родното законодателство няма, така както няма и критерии, по които лансираните напоследък 5-6 или 8 такива заведения ще бъдат изграждани.
Като приказки за "нероден Петко" виждат специалистите от Стара Загора обещанията за високотехнологична болница и по думите им това било морковчето на върха на чобанската сопа, която се размахвала от д-р Борисова.
Сливането на двете болници в Стара Загора ще бъде своеобразен триумф за новата министърка и по този начин тя щяла да покаже на премиера, че нещо в областта на здравеопазването се случва в иначе неслучващата се реформа в тази сфера. Друг е въпросът, че ползата от това "занимание" ще бъде, меко казано, нееднозначна за пациентите, защото те и сега плащат "на ръка" за прегледи и лечения, като дори тарифата в университетската е в пъти по-висока от тази в МБАЛ "Проф. Д-р Стоян Киркович". Под сурдинка местни активисти на ГЕРБ признават, че министър Борисова била изключително много ядосана на тукашните партийци, които я убеждавали, че няма да има проблеми при реализация на сливането на двете здравни заведения, като се аргументирали, че специално с тази цел сменили миналата есен шефовете на директорските бордове с верни на тях люде. Борисова си позволила дори да "набие" някои партийни "канчета" и да подскаже в доста прям словоред, че ще има бъдещи кадрови рокади, ако не се следва правата партийна линия.
В тази връзка старозагорци припомнят, че май пак е дошло времето, когато структурните промени се извършваха според разпореждането на първия секретар на ОК. А несъгласните с него били отпращани да обслужват пациентите в селските амбулатории.
П.П. Сагата около т.нар. високотехнологична болница продължи да се развива под формата почти на водевил и през последните дни. В този период от ГЕРБ направиха и невъзможното да изцедят от общинските съветници нищо незначеща декларация в подкрепа на "Нероден Петко". И да я размахат пред министърката в кабинета й като някакво доказателство, че сливането на двете основни болници в Стара Загора е възможно. Но след като този път отстрани и д-р Николай Колев. Нищо че човекът е гербаджийски кадър и доскорошен дори "старейшина" от номенклатурата на ГЕРБ. Проблемът бил, че не изпълнявал партийните заръки.