19 Ноември 2024вторник09:13 ч.

БСП - София:

Управлението на ГЕРБ е катастрофа

Столичните социалисти се обявиха за пълен цикъл от отчети и избори и за извънреден конгрес на партията

/ брой: 150

автор:Дума

visibility 2411

XI Градска конференция на столичната организация на БСП официално утвърди кандидатурата на Георги Кадиев за кмет на София на местните избори, които ще се проведат през есента на 2011 г. Кандидатурата на Кадиев беше предложена от председателя на БСП - София, Румен Овчаров.
"След като кандидатурата на Кадиев беше обсъждана многократно в партийните организации - за изборите през 2007 и 2009 г., Градският съвет реши отново да я предложи и за предстоящите избори през 2011-а", каза Овчаров. Той допълни, че тази кандидатура е минала и през други два теста. "Тя мина през теста на мажоритарните избори. Георги Кадиев има с 2000 гласа повече от листата в 23-ти район, и то не е защото резултатът в 23-ти район е станал по-лош. Напротив, в 23-ти район Българската социалистическа партия отново има най-много гласове, но този път, за разлика от предните избори, и като процент са по-високо, отколкото във всички останали райони. Другите двама мажоритарни кандидати бяха други двама потенциални кандидати на БСП за кандидат за кмет. Те получиха значително по-малка подкрепа от Георги Кадиев", посочи Овчаров.
Важно според него е, че Кадиев е минал през теста с реален избор на частичните местни избори в София през 2009 г. Тогава имаше един резултат, който е с 16 000 гласа повече, отколкото  кандидатът на БСП имаше през 2007 г. И който резултат беше признат и от Националния съвет, и от председателя на партията, и поради тази причина Сергей Станишев го предложи за член на Изпълнителното бюро, посочи Овчаров.
Кандидатурата на Кадиев и преди една година е възбудила спорове, защото много хора са слагали равенство между кмет на София и председател на БСП, коментира Овчаров. Той призова: "Нека не правим кандидатурата на Георги Кадиев разменна монета във вътрешнопартийни битки. Това ще бъде изключително контрапродуктивно."
Може би е дошъл моментът

новият лидер да бъде избран чрез общопартиен избор

коментира още пред столичната БСП организация Румен Овчаров и подчерта, че опитите да се омаловажи лидерския проблем в партията са вредни за развитието на БСП. Опитите да се симулира изкуствено единство са още по-вредни, допълни той.
Овчаров се възползва от възможността на форума и определи почти едногодишното управление на ГЕРБ като катастрофално.
"За пръв път през последните 20 години толкова бързо и категорично се налага такъв извод. С управлението си ГЕРБ налага полицейщина, гони чуждестранните инвеститори, води неуспешна политика в образованието, здравеопазването. Няма и реална антикризисна програма", заяви още Овчаров. Той обаче призна, че въпреки слабото управление на ГЕРБ БСП не успява да привлече обществена подкрепа. Изборите за кмет на Габрово потвърдили кризата в партията.
Въпреки изразената подкрепа на Кадиев от страна на ръководството на Градския съвет имаше мнения против кандидатурата му. Едно от тях беше това на Кристиан Вигенин.
"За съжаление в нашата партия почти една година хвърчат камъни във всички посоки и това в голяма степен блокира възможността наистина да направим дискусия, която да ни изведе от състоянието, в което сме. А това състояние няма да се промени просто като се смени един или друг лидер. Да не говорим, че ако ние в София в такава голяма степен считаме за важно лидерът да бъде някой друг, това важи и за общинските организации, сигурно важи и за Националния съвет, и аз смятам, че е хубаво да се дава личен пример, да видим дали това наистина ще проработи. Като казвам това обаче, в никакъв случай не казвам, че другарят Овчаров трябва да си подаде оставката", заяви пред софийските социалисти Вигенин.
 Според него един от големите проблеми на БСП е, че се е откъснала от хората и ако някъде има реален ресурс да излезе от това състояние, то е да намери пътя, по който да се върне при хората, не само към членове и симпатизанти, но и към по-широк кръг от хора.
Едно от най-острите изказвания на конференцията направи Калин Първанов. Той посочи, че в своя доклад Овчаров отново е повдигнал въпроса и за

моралната криза в партията

"Тези дни се запознах с решения, гласувани от конференциите в поне четири района. За съжаление намирам малко съвпадения между тях и документа, който е внесен на Градската конференция. Оставам с впечатлението, че при съставянето на проекта, който ни се предлага, е подходено до голяма степен избирателно. Авторите му са уловили недоволството на социалистите от цялостното състояние на партията, но в същото време доста широко са затворили очите си пред възраженията и критиките за политиката на Градската организация и нейното ръководство", посочи Първанов. Той подчерта обаче, че ще подкрепи проекта за решение главно заради изречението, в което се предлага разпускане на 47-ия конгрес наесен и вземане на решение за пълен цикъл отчети и избори в партията, които да приключат с извънреден конгрес. Това е волята на огромното мнозинство редови социалисти, каза Първанов.
"Вероятно другарят Кадиев си дава сметка колко ще му е трудно да води към победа една организация, която от години не успява да излъчи поне няколко свои представители, способни да влязат в конкуренция за кметския пост. Така или иначе, стилът на Георги Кадиев се харесва на доста социалисти, за неговите тези има чуваемост, дори когато мнозина не ги споделят", посочи Първанов.
От своя страна Петър Междуречки, член на Градския съвет на БСП - София, и бивш кмет на столицата преди 1989 г., попита делегатите дали най-после са разбрали защо Бойко Борисов е спечелил изборите. "Защото ние един такъв елементарен въпрос го обсъждаме 4 часа, той щеше да го реши за 4 секунди. А ние искаме с мека китка да търсим интелектуалния отговор на сложните въпроси. Сложният въпрос, основният въпрос беше тук става ли този мъж за кмет на София или не става. Другото е партиен формализъм.

Докога ще потъваме и ще затъваме в нашия формализъм?

Нали искаме да се обновим? Нали искаме нов вятър да задуха? Все в този партиен формализъм ли ще надничаме?", запита Междуречки. Той напомни на делегатите, че при предишни избори кандидатурите са ставали ясни в "последните три минути". Според него в тези случаи е взимано "глупаво решение, което е било заповядано отгоре".
"Имаме един добър кандидат. Това не е едно време, той сам го каза, не е кой знае какъв келепир да бъдеш кандидат на БСП. Виж, да беше кандидат на ГЕРБ, да. Кандидат на БСП е доста сложно и ветровито. И той подлага цялата си политическа кариера на карта. Ние какво направихме днес? Огорчихме го, вместо да му сложим криле! Да си кандидат за кмет от БСП в София е смелост, това е смелост, вместо да го поздравим, вместо да му дадем сила, ние се мъчим тук два часа да му съсипем и настроението, да му съсипем желанието и т.н. Ами аз ако бях на неговото място, щях да стана и да кажа: я си гледайте работата, довиждане", категоричен беше Междуречки. Той посочи, че основният въпрос е има ли качества Георги Кадиев за кмет, или не. "Сега той ще има година, година и половина възможност още по-силно да се експонира. Ако ние му правим тези номера, които тук някои другари се опитаха, прилагайки партийни хватки, да му направят, по-хубаво ще му кажа: Гошо, я си стой по-добре вкъщи!", каза Междуречки.
След като чу всички изказвания, Георги Кадиев също поиска думата. "Уважаеми другарки и другари, насадихте ме на пачи яйца. Вместо да изпишем вежди, ще извадим очите. Натам сме тръгнали", пошегува се Кадиев. Той подчерта, че по никакъв начин не е изисквал в дневния ред на конференцията да бъде включена точка за издигането на неговата кандидатура. "Бях попитан дали имам нещо против номинацията, защото би било глупаво да ме номинират, а пък аз да не искам, при което аз казах "да" и дотам беше моето участие", обясни Кадиев. Той допълни, че при сегашната ситуация не е лесно да си кандидат на БСП в София. Аргументите му бяха, че, първо, партията не е в добра кондиция, включително и софийската партийна организация. "На второ място, виждате какво става в Габрово. Погледнете резултата там - 16,5% от 25,5% гласували. Ако сметнете, това са 4,2% от общия брой гласове. Отливът на гласове от ГЕРБ в никакъв случай автоматично не означава преливане на гласове към БСП. И идеята, че ние в момента избираме една лесна позиция, е грешна идея. София не е червен град. София не е място, където лесно се печели. София не е място, където можеш лесно да манипулираш избирателя. И моята идея винаги е била, когато влизам в някакви битки, да не търся на баницата мекото. Ако го търсех, сигурно щях да съм някъде в листите на изборите миналата година и сега щях да съм в парламента. Както виждате, явих се за мажоритарен кандидат, явих се за кандидат за кмет на София и нищо повече. Не съм искал никакви услуги. Не считам, че някой ми е длъжен за нещо, в случая БСП", подчерта Кадиев. Той оцени резултата си на частичните местни избори в София като добър в сравнение с други резултати, в други населени места. Кадиев добави, че резултатът е можел да бъде много по-добър, ако е имало друг десен кандидат. "Но, така или иначе, резултатът беше добър и всичко, което се случва оттогава насам, го приемам до голяма степен като признаване на усилията, които сме направили. И, разбира се, най-вече хората гласуват за кандидат за кмет не заради това, което той е направил в миналото, а за това, което ще направи в бъдещето. И пределно ми е ясно, че отиването на втори избор, при евентуална втора загуба, би означавало край на моята политическа кариера. Защото аз не съм самоубиец, в края на краищата. Аз знам къде отивам и знам, че два поредни загубени избора са тежък шамар, който винаги ще виси на раменете ми", категоричен бе Кадиев. Той призова за таен избор, при който всеки от делегатите да изрази мнението си дали е за или против кандидатурата на Кадиев. Той подчерта, че ако общият вот е против неговата кандидатура, той ще приеме решението на делегатите. "Ако общият вот е за моята номинация, тогава отново продължаваме напред, вече в посока спечелване на кметските избори в София", каза Кадиев.
По отношение на това дали би се кандидатирал за председател на БСП, Кадиев каза, че би го направил, само ако кандидатите за председател имат време да си направят стратегия, концепция за развитие, да тръгнат по страната и да се опитат да убедят местните структури. След което да се проведе вътрешнопартиен вот. "Но избор от типа на този, който направихме миналата година октомври, в деня на конгреса да се преценява да има вот, пък кандидатите да събират по 50 подписа, пък след 5 минути да обясняват кой какво иска да прави от партията - за мен това е несериозно и естествено в такова нещо не бих участвал", категоричен бе Кадиев.
Кандидатурата на Кадиев беше одобрена със 127 гласа "за" от общ кворум от 133 делегати. "Против" гласува само един, а въздържалите се бяха 5.
Сред решенията, които гласуваха столичните социалисти, бяха: че се обявяват за пълен цикъл от отчети и избори в БСП, които да приключат с извънреден конгрес; за подготовка и провеждане на силни предизборни кампании за местни и президентски избори 2011; за формиране на последователни практически действия за решаване проблемите на столицата.

----------------
Публикуваме материала по настояване на ГС на БСП - София. Заглавието и подзаглавието са на редакцията

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ