22 Юни 2024събота12:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Цирк

/ брой: 143

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1274

Евгени ГАВРИЛОВ


И този цирк доживяхме - финансовият министър да се откаже от собственото си отроче - бюджета, и да обвини съпартийците си в лобизъм. Това стана по време на заседание на бюджетната комисия миналата вечер, когато след 12 часа депутатите приеха на второ четене основния финансов закон на държавата (стр. 5).

Поводът за драматичната развръзка бе фактът, че в комисията отхвърлиха повечето от мерките за засилване на данъчния контрол и събираемостта на парите в държавната хазна, предложени преди това от Асен Василев.   

За сметка на това депутатите гласуваха увеличение на заплатите на полицаи, военни, работещите в НАП, митниците, ДАНС, Спешна помощ, РЗИ, затворите, съдебната охрана и още няколко публични структури. Новите разходи, които одобриха народните представители, са общо за над 375,6 млн. лв., като те ще са за сметка на по-малко капиталови разходи. По-голямата част от тези пари ще бъде използвана за увеличение на заплатите на куп ведомства от 1 август тази година. Друга - по-малка част, е за обезщетения на земеделци, за вероизповеданията, за образование.

Това явно разстрои финансовия министър и се наложи вчера сутринта на спешна среща лидерите на управляващата коалиция да скрепяват отново сглобката.

Усещането за задаваща се криза обаче остана, защото лидерът на ГЕРБ призна, че оцеляването на правителството било на косъм. Премиерът Денков също дойде сърдит на заседанието на правитеството с надеждата, че проблемът с бюджета ще бъде решен, за да продължи съществуването на сглобката. Даже бе прието и нещо като управленска програма на кабинета.

А иначе финансовият министър трябва да се сърди на себе си за пачите яйца, на които се насади. Защото още при представянето на бюджета се появиха коментари, че това е насипно предложение. Не се правят никакви усилия за поне някакви реформи в публичния сектор - размер на публичната администрация, пенсионен модел, държавни дружества и предприятия, здравеопазване, образование.

Проектът за бюджет на Асен Василев заложи на брутално изсмукване на средствата от държавните дружества. Министерството на финансите желае да компенсира по-ниската данъчна събираемост и липсата на реформи в разходната част, като смята да прибере 100% от дивидентите на държавните дружества. Образно казано - да им източи кръвта. 

Законът за държавния бюджет по традиция е един от най-важните закони за всяка държава най-малко по две причини. Чрез него се разпределят средствата, с които могат да разполагат всички сектори на обществено-икономическия живот. Освен това от него се вижда дали управляващото мнозинство има смелост за реформи. От параметрите на бюджета за следващата година се вижда, че отговорът на вторият въпрос е "Не".

По правило бюджетът се предшества от данъчните промени, чрез които се осигурява неговата приходна част. За догодина властта ни предлага само данъчна козметика, а не необходимата данъчна революция. За нея се изисква доста политическа смелост, която управляващите явно не притежават.

Конкретно за България данъчната революция трябва да има два основни елемента - въвеждане на прогресивно подоходно облагане и налагането на диференцирана ставка на ДДС. Нищо от това обаче няма да се случи. А от това всички ще бъдат потърпевши.

Таксиджиите нащрек: индийците им взимат хляба

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 116

Алкохолът и тютюнът у нас - най-евтини в ЕС

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 116

24 нови ракетни площадки срещу градушки

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 116

Русия и Виетнам - все по-близки

автор:Дума

visibility 765

/ брой: 116

Шолц търси решение за миграцията

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 116

"Хизбула" заплаши и Кипър

автор:Дума

visibility 633

/ брой: 116

Още един провал

автор:Деси Велева

visibility 759

/ брой: 116

По-добри времена

автор:Мая Йовановска

visibility 673

/ брой: 116

За късия хоризонт

visibility 641

/ брой: 116

Войната, която пак ни напомня: "Хора, бдете!"

автор:Евгений Белий

visibility 698

/ брой: 116

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ