17 Юли 2024сряда17:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

След четвърт век

/ брой: 128

автор:Евгени Гаврилов

visibility 466

Евгени ГАВРИЛОВ


Около политическата криза някак встрани остана четвъртвековният юбилей на валутния борд у нас. 

Той бе въведен на 1 юли 1997 г. В страната бушуваше невиждана финансова криза. Тогава месечната инфлация удари 242,4% през февруари. Банките масово фалираха. Левът се обезцени драстично и, ако в началото на 1996 г. един долар струваше 70 лв., курсът удари 3000 лв. през зимата на 1997 г. В резултат от това реалните пенсии станаха 2 долара, а заплатите - 3 долара. Държавата си отиваше. Тогава се появи Майкъл Деплер, ръководител на първи европейски отдел на МВФ, който бе моторът за въвеждане на борда у нас като единственото възможно спасение. В този смисъл появилите се по-късно твърдения, че негов баща е Стив Ханке, са дълбоко неверни.

Но, стига спомени, въпреки че 25 години не са малък период. Още повече, че през времето на т.нар. преход валутният борд може би е една от малкото теми, по които в обществото имаше пълен консенсус. Това бе една от най-големите и успешни реформи, която позволи страната ни да се измъкне от финансовото блато. На първо място, с фиксирането на валутния курс бордът донесе финансова стабилност. Днес тя се приема като даденост, но много лесно забравихме времената, в които обменните бюра по три пъти на ден пренареждаха таблата.

Разбира се, паричният съвет (другото има на борда) има и негативи. Основният е, че страната ни се лиши от самостоятелна монетарна политика.

Своеобразният юбилей на валутния борд почти съвпада с друго важно събитие. На 10 юли стават две години от престоя на България в т.нар. чакалня на еврозоната. На практика тогава отпада поредната нормативна пречка пред приемането на еврото. Засега намеренията са това да стане от началото на 2024 г., но дали ще се случи зависи от много неща. Тепърва предстоят още дебати, предстоят промени в Закона за БНБ, предстои да покрием и числовите критерии за приемането на еврото. Защото инфлацията в последния момент може да се окаже проблем. Според социологическите проучвания у нас има доста противници на единната валута, но рано или късно тя ще замени лева, защото така е предвидено в договора за присъединяване на страната към ЕС. И само бордът може да помогне това да стане плавно и безпроблемно.

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 827

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 658

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 407

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 371

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ