Сделката с ЧЕЗ влиза в прокуратурата, държавата може да си купи "Инерком"
Още през новата седмица сделката с ЧЕЗ ще бъде предадена на прокуратурата. Ние твърдо стоим на позицията си, че зад продажбата наднича сянката на ГЕРБ. Това коментира днес в ефира на БНТ лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя повтори призива на левицата сделката да бъде развалена и цялата процедура да започне отначало, за да може държавата да се яви като кандидат-купувач. Държавата, коментира Нинова, е лош стопанин, когато се управлява от мафия. Когато се управлява от държавници, държавата не е лош стопанин. Думите й бяха по адрес на министър Владислав Горанов, който по-рано днес коментира, че неговото лично мнение е, че държавата не трябва да купува активите на ЧЕЗ. Той обаче щял да се подчини на "общото мнение". Горанов обвини опозицията, че заради "кресливостта й" премиерът се принудил да промени позицията си и да поиска държавен контрол върху частна сделка. Трябвало по някакъв начин да се успокоят потребителите в България, след като опозицията била създала умишлено истерия.
„Истерията, която се налага от опозицията ме кара да мисля, че една партия от опозицията, разполага с информация, която не е известна на правителството. Високият тон говори, че има някой разсърден и некласиран от чехите“, заподозря Горанов.
Финансовият министър обясни също, че собственикът на „Инерком” Гинка Върбакова не отива в Чехия да преговаря от името на държавата, а да преговаря с чехите отново да отворят договора, за да може държавата да се намеси. Чешката ЧЕЗ може да се съгласи, но може и да откаже, напомни Горанов.
На въпроса какво следва оттук нататък той отговори: „Ако се стигне до положително решение на чешката компания, ние може директно да влезем купувайки компанията „Инерком” или част от нея, или да проведем други преговори“.
За цената той обясни, че тя ще е тази, която двете страни вече са постигнали, ако не се стигне до нови преговори.
Преди ден от "Инерком" изпратиха съобщение, според което през новата седмица започват преговорите между българското дружество и „ЧЕЗ груп” относно възможността българската държава да закупи дялове в ЧЕЗ.
Веднага след приключването им ще стане ясно какви решения са взети, допълват те.