15 Август 2024четвъртък19:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Разпасано словесно шетане

/ брой: 276

автор:Андрей Пантев

visibility 2951

Викторианска Англия беше шокирана от един диалог в парламента между Гладстон и Дизраели, в който последният лорд беше назовал нашия благодетел "конска глава, проядена от мухи". Това се приемаше за скандална фраза и скандално нарушение на добрите нрави. Днес, век и половина след това, ние употребяваме изрази от човешката анатомия. Въпросът е дали се говори така от първата 7-годишна недостатъчност, или от изпускане на нерви, които и без друго не са много цивилизовано контролирани, или пък просто се приема, че публиката обича такава словесна зрелищност.
Подобно на фолкпевиците, на които предполагам невинаги им е приятно да ги виждат по пъп и с предизвикателно деколте, но го правят, защото това го налага вкусът на публиката чрез медниджъра, така вероятно някои съветници на нашите политически дейци са решили, че сдържаната фраза е израз на слабост, на глупост и това разпасано словесно шетане явно, че се приема за харесвано от електората. Дали това е програмирано, или пък просто показва една същност, оставаме да гадаят психолозите. Едно е ясно, че то не предизвиква онова силно омерзение, което би трябвало, а само кръчмарски закачки и констатации колко е естествен този и онзи, който си спомня как е играл край реката и с какви думи са се замеряли помежду си рибарите. Но насреща има все пак и една част от обществото, за която подобно поведение е омерзително. Тя може да отстои друг тип поведение с най-ефикасната ракция - презрение. Защото често пъти, коментирайки и анализирайки такава фразеология, ние като че ли осъществяваме точно тази цел - популярност на всяка цена. Обаче започва да изглежда, че една част от политическата класа, която не одобрява просташкото поведение, трябва да се обърне към аудитория, която вече не я разбира. Това са взаимнозависими посоки.
Когато четем чатовете в интернет, ние трудно можем да приемем, че това са потомците на Великотърновската книжовна школа, нито пък наследниците на Златния век. Трябва да разберем обаче, че ние позволяваме такава фразеология, такава лексика да бъдат произнасяни. По простата причина, че те се харесват на някои от същите тези хора, сиреч на нас. Това е омагьосан кръг, взаимна зависимост. Затова пренебрежението, да не кажа презрението, е единственият изход. Ако един вол изреве срещу теб, ти ще му обясняваш ли, че това е нецивилизовано?
Ако приемем, че мнозинството от народа харесва този невъзможен начин на общуване и си спомним какво Иречек е казал за българина, а то невинаги е лицеприятно, можем да кажем, че не сме се променили много. Имало е всякаки дебелащини в българското Народно събрание. Имало е и неграмотни председатели, поне в началото на учредяването. Но такава разпасана словесност не е характерна само за Народното събрание. В този смисъл срещаме два противоречиви, но еднакво примитивни подхода. От една страна, се повтарят папагалски машинално изрази от типа на "демокрация" и "демократично общество", от друга страна, виждаме брутален марш на пазарската фразеология, която малко трудно върви с приемите, лимузините и ръкостисканията на международни срещи в цивилизования свят. А когато този простоват, просташки, дебелашки стил се съчетае с речника на повечето млади българи, изобилстващ със заимствани от интернет изкривени английски думи, се получава дълбокото съмнение дали онези големи отлики, които имат българите като хора не на технологията и откривателствата, а на книгата, дали те не са застрашени, да не кажа изгубени. Бяха ни нарекли "държава на духа". Точно това е последното, което ни е останало. Ако и то падне, пада всичко.       

1700 работници от "Марица Изток" - предсрочно в пенсия

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 155

Спират разширението на "Чирен" заради проверката на Кьовеши

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 155

LNG терминалът в Александруполис ще заработи на 1 октомври

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 155

2% ръст на икономиката през второто тримесечие

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 155

Гърция се залавя с пожара до България

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 155

Протест в Братислава срещу словашката култура

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 155

Масови съкращения в германската икономика

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 155

Накратко

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 155

Чудна Картинка

автор:Нора Стоичкова

visibility 953

/ брой: 155

Излизаме от релсите

visibility 836

/ брой: 155

Радев, спаси децата ни!

автор:Юри Михалков

visibility 746

/ брой: 155

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 465

/ брой: 155

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ