01 Април 2025вторник00:51 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Петър Курумбашев във Варна: Най-голямата несправедливост на прехода е, че направихме една несправедлива държава

Евродепутатът и журналистът Мартин Карбовски се срещнаха с граждани на Варна

автор:Дума

visibility 697

“Най-голямата несправедливост на тези 28 години е, че направихме една несправедлива държава като цяло. При нас социалното разделение е по-голямо, отколкото в западните държави. Една от големите гордости на Европа е, че има социален модел. Мисля, че някакви остатъци от него все още действат в Западна Европа. За съжаление, при нас форматът като че ли е по-близък до Латинска Америка.” Това заяви Петър Курумбашев, евродепутат от Групата на социалистите и демократите в ЕП, по време на среща с журналиста Мартин Карбовски и граждани на Варна. “Неслучайно се появяват тези политици, които с лека ръка наричаме “популисти”. Те са просто тътенът на всички, които се чувстват ощетени и не се припознават в никоя от политическите партии. И този тътен не е свързан с това дали си комунист, или антикомунист. Не е свързан с това дали си русофил, или русофоб, Той е свързан с това дали останалите хора, с които живееш, имат елементарно чувство на състрадание и солидарност”, заяви евродепутатът в отговор на въпрос за грешките на българския преход. Коментирайки бъдещето на кохезионната политика, Курумбашев попита: “Независимо от размера на европейското финансиране, което получаваме, ние като държава ще направим ли нещо, за да имаме собствени фондове? Непрекъснато питаме колко пари ще дадат Франция и Германия на Северозападна България. А колко пари даде България на Северозападна България?” По думите му поставянето на темата за създаване на национален фонд за развитие на Северозападна България е изключително навременно. “Зарадвах се, когато видях, че в алтернативния бюджет, който предложи БСП за 2018 г., фигурира такъв фонд в размер на 100 млн. лв. Важни са обаче и планирането, и времевата рамка. Когато планираш, да планираш подкрепа за този регион в следващите седем години с нарастваща сума. Неслучайно ЕП не приема бюджети, които са година за година, а се приема седемгодишна бюджетна рамка на ЕС.” В рамките на срещата на тема “Реално за Европа” Курумбашев коментира, че няма как да служи за алиби това, че когато една държава председателства Съвета на ЕС, не може да постави въпроси, които са важни за нея. “Крайно време е да има балкански транспортни коридори. В момента има магистрала Дурас – Тирана – Прищина. Сърбия построи магистрала между Ниш и Димитровград. Просто трябва да бъде построен участъкът между Прищина и Ниш. По този начин ще се построи сухопътна връзка между Адриатическо и Черно море. Втора връзка, по която трябва да се мисли, е Тирана – Скопие – София – и магистрала, и ЖП линия, която строим вече хилядолетия. Ако продължаваме в същия дух, ще надхвърлим срока за построяване на Хеопсовата пирамида. Трета транспортна магистрала – от Сплит, Сараево през Южна Сърбия до Ниш, София, Варна и Бургас. Разбира се, че трябва да бъдат свързани с европейските транспортни коридори. Но трябва да дефинираме ясно интереса на Балканите. Пътищата ще стимулират и хората да пътуват, и развитието на бизнеса, и културния обмен”, смята Курумбашев.

Пускат автомати за обмяна на валута

автор:Дума

visibility 1378

/ брой: 59

Българите предпочитат да инвестират в акции

автор:Дума

visibility 1362

/ брой: 59

Природният газ поевтинява с над 14% през април

автор:Дума

visibility 1075

/ брой: 59

Младите купувачи търсят малки жилища с осигурено паркомясто

автор:Дума

visibility 1283

/ брой: 59

Европа остава проект на мира

автор:Дума

visibility 1344

/ брой: 59

Митинг в Кочани обвини властта в гол популизъм

автор:Дума

visibility 1247

/ брой: 59

Щокер не иска Австрия да симпатизира на Тръмп

автор:Дума

visibility 1342

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 1330

/ брой: 59

Забравените

автор:Аида Паникян

visibility 1314

/ брой: 59

Докато сте оглупели от страх

visibility 1295

/ брой: 59

Евроизродяване

автор:Юри Михалков

visibility 1327

/ брой: 59

Европа - хищница

автор:Боян Бойчев

visibility 1355

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ