Над 82 000 престъпления остават ненаказани заради давност
/ брой: 123
Над 82 000 дела са прекратени от прокуратурата през миналата година заради изтичането на абсолютната давност за преследването на престъпленията, за които са образувани. Това се вижда от годишния доклад на държавното обвинение. Отчита се ръст с 23,3% спрямо 2022 г. и с 19,4% спрямо 2021 г., когато има съответно 67 004 и 69 226 прекратени дела.
От прекратените по давност дела 99,9% са за престъпления с неизвестен извършител и е обективен фактор за неразкриване, пише в доклада на прокуратурата. За разкриването на престъпленията отговаря МВР. Не е отбелязано колко са жертвите на тези престъпления с неизвестни извършители. Ниско е нивото на разкриване например на престъпленията против собствеността. През 2023 г. има около 26 000 дела, които стоят спрени заради неразкрит извършител. За разлика от прекратените дела, спрените може да бъдат възобновени. Някои обаче просто стоят спрени, докато не изтече абсолютната давност и не биват прекратени.
Най-много са прекратените по давност дела в апелативния район на София.
Според Наказателния кодекс наказателното преследване се изключва, когато е изтекла т. нар. абсолютна давност. Тя зависи от престъплението. Най-голямата е 52 години и половина - за убийство на две или повече лица.
Масовото прекратяване на дела по давност започна през 2006 г., след като Борис Велчев стана главен прокурор и разпореди ревизия на спрените производства. Така се оказа, че много обвинители години наред са трупали папки, по които не е работено.