18 Ноември 2024понеделник20:34 ч.

Мечтатели и борци и след края

/ брой: 211

автор:Димитър Копривленски

visibility 2434

Вехтият войвода на военната проза и мемоаристика полковник Георги Й. Георгиев и отвъд 80-те продължава да дава път на особено качествени, вълнуващи и достоверни книги. Което е правил почти петнадесет години. Сега благославя втасвалите повече от тридесет години спомени на Никола Вацев. Дори само това, че такъв мастит познавач на военната тема оценява качествата и нуждата от точно тази книга да бе, щеше да е достатъчно. Полковник Георгиев е редактор и автор на предговора. А се оказва, че някога са се срещали по армейските пътища с Никола Вацев. И това е важно.
Невъзможно е да се каже всичко за една новоизлязла книга. Но тандемът издателство "Пропелер" - ексначалникът на Военното издателство е утвърден, качествен и продуктивен. Тук е важно доверието отвсякъде. Защото мнозина автори поставят себе си прекалено високо. Полковник Георгиев го твърди с конкретни примери. Докато Никола Вацев пък прекалява със скромността си. "Кому ще са нужни и полезни моите спомени?", "Струва ли си да се ровя в миналото!" - терзае се той. И не оставя неспоменато село от шоплука. Подклажда споменатото с конкретни, дори пикантни случки, местности...
Подобни книги през последните години не са много популярни. Сега се приписват измислени заслуги, надути фрази, нереални случки, за да се представят авторите като противници на тоталитаризма, социализма и т.н. Докато Никола Вацев с всяка своя клетка, с всеки нерв и фибра ни убеждава в правотата на човека в борбата му за човещина, достойнство, справедливост... Пътищата му се преплитат с Тодор Павлов, Петко Кунин, Никола Петков, Александър Войков, Йорданка Николова... Все известни от историята борци против капитализма. Покъртителни са описанията му за Централния софийски затвор, за седемдневната му гладна стачка...
Днес много се говори за ляво, ляво, та ляво. А какво е това ляво и как се защитава, може конкретно да се прочете в мемоарите на Никола Вацев. Ето само два примера. "През зимата на 1932 г. Комитетът на безработните организира митинг против безгрижието на Софийската община към гладуващите безработни... Пред общината на ул. "Гурко" се събраха много работнички по налъми, дойдоха безработни. Определена бе и изпратена делегация, за да предяви исканията на чакащия долу народ..." "През есента на 1932 г. се организира протестен митинг в подкрепа на оставащите през зимата без работа и без държавна издръжка тютюневи работници..." В последните ни демократични промени безработните са цяла армия. Но нищо подобно на организираното от Работническата партия и профсъюзите няма!
На много размисли провокира книгата на Никола Вацев. Други са днес времената, ще се изсулят някои. Само един акцент. Беше казано. Писана е през 1983 г. И нищо не е променяно. Цял щастливец се оказва авторът. Кой тогава е очаквал, помислял, допускал случилите се след шест години "демократични промени". Връщането на експлоатацията, бедността, мизерията, безработицата. Ето как индиректно се отричат промените от последните 25 години. И се одобряват онези, които "45 стигали" уж. Какво всъщност е животът. Един крадец казва на Никола Вацев: "Богатите умеят да си пазят богатството." А той му опонира: "Ние, комунистите, сме длъжни да създадем такъв строй, при който ще бъде ценен не имота, а човека!"
И още едно сравнение би могло да се направи. Авторът на "Бяхме мечтатели и борци" пише за невероятно трудния живот на своя баща, за своите пастирски неволи, за биволиците, които внуците му никога не са виждали, за немислимата беднотия, която предизвиква мечтите и борбите... Неговата дъщеря Лидия Вацева пък, съпруга на дипломат от кариерата и продължителка на гена на майсторството да разказва, е авторка на книги, вижте с какви заглавия: "Гуд бай, Америка", "Лицето на Арабия", "Италианско капричио", "Сага за Рим"... И най-хубавата, според съпруга й Райко Никилов - "Шампанско за Пепеляшка". Ето го мечтателя и поета, дори след като го няма. Както са рекли хората, виж фиданката, смятай корена.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ