17 Юли 2024сряда17:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Логичен резултат

/ брой: 154

автор:Евгени Гаврилов

visibility 640

Евгени ГАВРИЛОВ


Както е тръгнало, драстичното поскъпване на енергоносителите ще се окаже удобно оправдание за скока на цените на много стоки и услуги, доставяни от нереформираните сектори у нас. Такъв е и ВиК секторът, където цените също хвръкнаха  нагоре от началото на август. 

Проблемът с водата у нас не е от вчера. Наближава четвърт век, откакто Световната банка, при отпускането на първия милионен заем за реформа в тази област, отчете, че над 60% от питейната вода се губи. Десетилетията се изнизаха и според един от сравнителните анализи на КЕВР при инвестиции общо от държавата и оперативните програми за близо 300 млн. лв., течовете от водопреносната система отново са в рамките на 64 на сто. А иначе четири министерства и всички 262 общини споделят отговорността за водните ресурси у нас. То не бяха стратегии, то не бяха реформи и накрая - ефективност нулева. Защото и в момента над 300 000 българи в 17 области имат проблеми с водоснабдяването и са на воден режим. 

След като страната ни стана член на ЕС, за подобряване на водоснабдяването разчитаме вече и на пари от Брюксел. Ако България подобрява водоснабдяването и канализацията си с досегашните темпове, ще са необходими 40 години, за да имат българите качествена услуга.

До този извод стигна Световната банка при писането на поредната водна стратегия на страната.

През последните години във ВиК сектора у нас са наливани по близо 200 млн. лв. годишно. За да се справим с пречистването на отпадните води, за да се намалят загубите и да се повиши качеството, през следващите 10 години там трябва да се вложат близо 12 млрд. евро. Само 40% от тези пари могат да дойдат като безвъзмездна помощ от ЕС, другата част България сама трябва да ги осигури. 

И тук се върви по линията на най-малкото съпротивление - вдигане на тарифите. И въпреки че те всяка година вървят нагоре, състоянието на  водопроводната мрежа остава лошо, даже трагично. При отчетени близо 200 млн. лв. инвестиции годишно - повече от половината предоставени от еврофондовете, от регионалното и екоминистерството - реално се ремонтирани едва 0,5 на сто от водоснабдителната мрежа в страната. Така парите от вдигнатите цени на водата всъщност са отивали по-скоро за увеличение на заплатите на работещите в държавните и общинските дружества и назначаване на свои хора. Именно ВиК дружествата доскоро бяха най-големите хранилки на ГЕРБ на местно равнище.

И още малко статистика. На всеки 100 километра от водоснабдителната мрежа у нас се случват по 85 аварии годишно, а при канализацията авариите са 200 на сто километра. Близо половината водомери са извън техническа годност и вероятно неизправни, което също е проблем за отчитането и фактурирането на консумираната вода. 

Това е досегашната "полза" от реформата във ВиК сектора. Затова назряващите водни бунтове в страната заради поредното драстично поскъпване на тарифите е логичен резултат от нея.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 828

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 658

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 407

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 372

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ