Интервю
Д-р Мими Виткова: Предлага ни се абсолютна катастрофа в здравеопазването
Новият модел на министър Ананиев ще увеличи още повече частните плащания, твърди бившият здравен министър
/ брой: 185
Мими ВИТКОВА е родена във видинското село Макреш. Възпитаничка е на Медицинската академия в София. Специализирала е вътрешни болести - ревмокардиология, както и ехокардиография в гр. Делфт, медицинска статистика в Москва и здравна икономика в Йорк. От 1982 до 1985 г. завежда кардиологичното отделение в Окръжната болница във Видин. Народен представител (1990-1995 г.). През 1995-1997 г. е министър на здравеопазването. Изпълнителен директор е на Обединения здравноосигурителен фонд "Доверие".
"в Европа пациентите плащат от джоба си 15% от лечението, у нас - 50%!"
- Г-жо Виткова, Националната здравноосигурителна каса ще бъде регистрирана не само като фонд, но и като застрахователно дружество. Това предлага министърът на здравеопазването Кирил Ананиев - нов здравен модел, който щял да премахне монопола на здравната каса. Какво е вашето мнение като професионалист?
- Това, което предлага министърът на здравеопазването, всъщност е предложение от края на миналата година, по повод което бяха създадени няколко работни групи. Те работиха повече от два месеца и почти всички приключиха със становище, че промяната на модела на финансиране първо, няма да реши проблемите на здравеопазването. И второ, ако се реши да се преминава към каквато и да е промяна, е необходимо да се направи остойностяване на медицинските дейности, на клиничните пътеки към момента, заедно с цялата извънболнична помощ, за да се добие представа все пак колко ще са необходимите средства за здравеопазване, тъй като предложението е да се запази 8-процентната вноска.
- Тоест приходите са същите, но никой не знае какви са реалните разходи, още повече, че 50% от общите разходи за здравеопазване са от джоба на болния. Такъв процент няма в нито една страна на ЕС.
- Още през 90-те години СЗО излезе с препоръка този процент да бъде под 20, редица западни страни, не само западноевропейски, но и източноевропейски, са някъде около 15%. Ние сме с 50% и виждаме как непрекъснато този дял расте, може би вече ще бъде и над 50. Ние смятаме, че това, което се предлага, без да ги има финансовите анализи, ще доведе до доста сериозни сътресения в системата, по-сериозни отколкото в момента виждаме. На следващо място идеята беше, че това ще го извършват застрахователните компании. Сега идеята е, че ще се пререгистрират тези, които желаят да влязат в системата на задължителното осигуряване, хем да бъдат осигурителни фондове, хем да правят и доброволно осигуряване, което означава, че ще са застрахователи. Изобщо, неяснотите са доста повече, отколкото очакваните резултати. След което се каза, че няма да има национално рамково договаряне, всеки осигурителен фонд ще си договаря с всяко джипи, с всички лекари от извънболничната помощ, с всички болници, т.е. свободен пазар. Такова нещо в Европа също няма. Какво означава свободен пазар? Все едно лимитирана премия. Значи на този, който ще е застраховател, премията му е лимитирана, обаче отсреща седи абсолютно свободно ценообразуване!
- И ако и касата се влее в това сиво поточе на неизяснени цени?
- Тя и сега се намира в това поточе...
- Добре, но тя ще влиза в конкуренция с останалите фондове, а нямало да допуснат в НЗОК да отидат болните, старите, нуждаещите се с тежко заболяване, което струва скъпо, казва министър Ананиев. Къде тогава ще отидат тези болни и бедни българи?
- Ситуацията е толкова патова, че за основния проблем не си дават сметка и тези, които предлагат въпросните решения. Основният проблем е в недостига на публични средства. Първо, неяснота горе-долу колко средства ни трябват. Второ, каквито и модели да измисляме, трябва да увеличим публичните средства за здравеопазване. Два са вариантите. Единият е, като държавата се откаже да плаща за лица, които имат доходи, за да могат те да влеят пари в системата, и обратното - тя да поеме онези 700 или 800 хиляди, които нямат здравни осигуровки, нямат доходи, за да може наистина да имаме една солидарна система, защото в момента тя не е такава. Другият вариант е да качим вноската. Няма други варианти извън тези двата да се увеличат публичните разходи. А ние напротив, правим обратното - предлагат ни модел, в който ще увеличим частните разходи. Хем нямало да има доплащане, обаче всеки ще си прави и доброволно осигуряване, и застраховка "заболяване" допълнително. Без да сме наясно - и към момента няма яснота, нито пък се предвижда такава, за какво могат лечебните заведения да изискват допълнително заплащане. Какво покрива прословутият основен пакет - императивно, ясно, така че пациентът да знае какво му покрива задължителното осигуряване, и съответно и застрахователят да знае какво да предложи извън това осигуряване.
- Тези фондове ще изискват отделен лиценз, ще боравят с много повече пари, ще работят по Закона за застраховането, а касата - по Закона за здравното осигуряване, при положение че вършат една и съща услуга. А касата щяла и да се конкурира с тях. Неяснотите около промяната отново са твърде много и явно ще стават още повече. За сметка на пациентите.
- Проблемът е дали ще се ликвидира цялата система. Това, което се предлага, е катастрофа, повярвайте. Това е абсолютна катастрофа. Как така, без да знаеш кое колко струва, без да знаеш какво влиза в този основен пакет, ще влязат едни нови играчи, а премията е фиксирана, разходите всеки доктор и всяко лечебно заведение ще си ги образува сам като цени... Къде ще му излезе сметката на това?
- Аз като пациент онемявам, нищо не мога да кажа.
- Всички сме пациенти, независимо от това, че сме лекари, всички сме потенциални пациенти.