Акценти
Борислав Ангелов: Основни борци срещу модела "Борисов" станаха част от него*
Радев е причината да се обединят в едно ПП-ДБ и ГЕРБ, плюс ДПС, твърди политологът
/ брой: 107
Интервю на Калин Каменов, Факти.бг
- Г-н Ангелов, имаме изпълнен мандат, имаме връчен мандат, но някак с "отвращение". Защо е така?
- Още миналата седмица Румен Радев, когато връчи мандата, каза, че той е дискредитиран. Реално Радев е причината да се обединят в едно ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, плюс ДПС като част от конституционно мнозинство.
- Отново видяхме едно хладно държание от страна на държавния глава Румен Радев. Не се здрависа с представителите на ПП-ДБ, не протегна ръка, както се казва, не ги покани да седнат, поне във времето, което бе отворено за медиите...
- Показателно е. Това е демонстрация от негова страна. Чухме го, също да казва, че очаква кабинетът да се гласува по съвест в пленарна зала. Очевидно е, че той искаше да управлява колкото се може повече със служебни кабинети.
В тази ситуация е интересно това, че Корнелия Нинова съумя да позиционира БСП така, че да бъде и срещу управлението на служебните кабинети на Радев, и срещу тази симбиоза, която се получи между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Не бива да забравяме и това, че ПП и ГЕРБ бяха до един момент много близки с президента. Имаше нещо като синхрон в техните действия.
- Но сега не е така...
- Не е така, но кога съзряха в ПП-ДБ, че са вредни служебните правителства - когато президентът започна да ги критикува тях, или когато част от тях бяха в състава на служебен кабинет. Интересна метаморфоза, нали? Миналата година лятото ПП не виждаха опасност в работата на служебния кабинет. После чухме от Борисов думи като "Е, да е жив и здрав президентът, че може да му се наложи да управлява дълго". Нещо такова каза Борисов, нали така.
И какво се случи, в крайна сметка, за да се стигне до тази ситуация, че някак Румен Радев да катализира процесите и да се състави правителство. Сега предстои да се гласува в парламента съставът на кабинета. Там нещата очевидно ще бъдат ясни. Дали ДПС ще го подкрепи сега, или не - не е важно. ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС могат да си го гласуват сами. За ДПС е важно това, че те са част от конституционното мнозинство.
- Другият сюжет, който наблюдаваме - раздори в прокуратурата и връзката им с Бойко Борисов, може ли да повлияе на работата на кабинета. Може да се стигне до гласуване в зала на имунитета на лидера на ГЕРБ, а тогава?
- Много е важно това дали дадени партии искат само смяна на личността на главния прокурор Иван Гешев с друга личност, която да им е удобна на тях, или реформа. В момента се завъртяха дела като "Барселонагейт", а обществото очаква резултати. Хората не искат подобни казуси да бъдат замитани лесно. Ако се прави реформа, за да се спаси Бойко Борисов - това не е съдебна реформа.
- И на този фон около съставянето на кабинет ДПС изведнъж се оказа партията, която гарантира конституционно мнозинство. Какъв ход е това от страна на ДПС?
- ДПС гарантира едно конституционно мнозинство, което е много интересно. Това е така, защото виждаме как нещата зависят от Делян Пеевски. Нека си припомним, че точно преди 10 години имаше протести срещу Делян Пеевски. А сега кабинет правят формации, в които много голяма част от избирателите - визирам ПП и ДБ, са именно хората, които протестираха срещу Пеевски.
Аз не мога да разбера изобщо защо се стигна до тази ситуация, за да се търси ДПС за създаване на конституционно мнозинство. За мен това от една страна е гарантиране на стабилност на правителството, но това, като цяло, е една привидна стабилност. В смисъл такъв, че това е част от играта на Бойко Борисов. Борисов бягаше всячески от явна коалиция с ДПС, но сега направи така, че присламчи нещата до такъв момент, в който "Продължаваме промяната" да направи коалиция с ГЕРБ и с ДПС. И така всички, които се бореха срещу модела "Бойко Борисов", вече станаха част от този модел. ПП и ДБ - основните партии, които се бореха срещу модела "Борисов", направиха така, че го извадиха от изолация. Също така извадиха от изолация ДПС и Пеевски.
- При така формирания кабинет колко дълъг живот прогнозирате?
- Този кабинет може да се обърне от най-малките неща. Зависи как ще се разберат да управляват и ще си разделят "баницата на властта". Според мен това правителство ще бъде зависимо. То ще зависи от това какви конфигурации ще се получат в парламента. Всичко зависи и от това как ще върви разговорът в самата управляваща коалиция. Много ясно се видя в петък как ГЕРБ, "Възраждане" и ДПС могат да излъчват заедно законодателни текстове. В този смисъл изведнъж ПП и ДБ, като мандатоносител, остават в странна позиция да носят просто голямата отговорност. Може да се стигне и до това, че ПП и ДБ да изпаднат в изолация в зависимост от решенията, които се взимат в парламента. Това недоверие, за което ПП говори, да видим дали няма много лесно да се пренесе в парламента, където, в крайна сметка, се приемат законите. Според мен ПП допуснаха грешка изцяло за начина, по който водиха преговори за създаването на правителство. Те се съсредоточиха да правят правителство единствено с ГЕРБ и Бойко Борисов, а не потърсиха управление, което да получи максимално широка подкрепа.
- В смисъл...
- Да направят разговори и с другите парламентарно представени партии. Да се постигне широко споразумение за приоритетите на страната. ПП тръгнаха да правят и направиха едно правителство, което "уж" е експертно, но е чисто политическо. Хората, които са в кабинета, може да минават за "експерти", но много ясно се вижда кой към коя политическа формация е, как се е развивал през годините и какви ангажименти има.
------------------------
*Заглавието е на редакцията
Заб. Интервюто е взето преди гласуването на кабинета в НС