80 години от рождението на Галин Малакчиев
/ брой: 30
Изложба по повод 80 години от рождението на Галин Малакчиев (1931-1987) е подредена в галерия "Средец" на Министерството на културата, организатор на събитието, със съдействието на Цветана Малакчиева, акад. Светлин Русев, Боян Радев, театър "София", Съюза на българските художници и други.
Публиката може да види не само скулптури, но и снимки, свързани с творчеството и живота на Галин Малакчиев. Той е роден на 20.11.1931 г. Баща му Христо Малакчиев е кавалерийски царски офицер от Русе - обстоятелство, което създава пречки пред талантливия скулптор. Галин Малакчиев работи като оксиженист на строежа на Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". По-късно в казармата като трудовак първо следва архитектура. След това във ВИИИ "Н. Павлович" учи една година и я повтаря отново, за да бъде в класа на проф. Любомир Далчев, през 1961 г. завършва специалност скулптура в неговия клас.
Едва на 40-годишна възраст Г. Малакчиев навлиза в професионалните скулптурни среди, но още с първото си участие в обща художествена изложба печели одобрение. Неговата работа "Пълнолетие" е избрана за участие в Парижкото биенале на младите творци.
Работи кавалетна и монументална пластика, релеф, видим бетон. След 1973 г. Малакчиев се мести в село Батулия, в близост до Своге, където създава някои от най-известните си творби и заедно с жена си Цветана, която нарича "чирака-магьосник", построява ателие.
Скулптурите на Галин Малакчиев са всеки ден пред очите на хората. Това са "Лиляна Димитрова" - фигура (днес - пред СГХГ), декоративна пластика (1969, Съюз на българските писатели), фасадната решетка и монументалната пластика на аерогарата в Русе, монументалната колона "За буквите" в градинката пред НДК. Малакчиев прави една самостоятелна изложба през 1982 г. в сградата на СБХ. За нея той печели голямата награда за кавалетна пластика на името на Марко Марков.