Попарени надежди
/ брой: 125
Аида Паникян
Ако пенсионери са гласували миналата година по това време за ГЕРБ само заради обещанията да бъдат повишени вдовишките пенсии и парите на хората над 75 г., то тази година тези възрастни хора са с излъгани надежди. Просто обещаното няма да се случи. Отделен е въпросът, че би било много по-честно своевременно да се каже, че дадено обещание няма да бъде изпълнено. Ала управниците ни очевидно нямат този навик - те отлагаха и променяха обещанието си вече близо година с един и същи аргумент: "Тройната коалиция опразни хазната". На този аргумент комай не вярват вече и самите ГЕРБ-ери, и симпатизантите им, но това е друга тема.
Само да припомним, че когато настоящият зам.-председател на парламента д-р Лъчезар Иванов беше в опозиция (в 40-ото Народно събрание), със зъби и нокти се бореше вдовишките пенсии да бъдат увеличени с 50%.
И още нещо: вземайки обещаните на пенсионерите пари и давайки ги на МТСП, за да плаща то с тях социални и енергийни помощи, детски надбавки и пр., се противопоставят социални групи. А това не е особено далновидно и здравословно за нацията. Наистина подобен "ход" спасява управниците от лошия им имидж на неизпълнили предизборните обещания. Но стъпката може да взриви и малкото спокойствие, останало в държавата. Такъв сценарий впрочем е опасен за който и да било управник.
И още една нехигиенична стъпка, свързана с оправдаването с предишното правителство и със задълбочаващата се криза: изплащането на болничните. Тежестта отново се стоварва върху онези, от които се очаква да измъкнат страната от... кризата - работодателите и работниците. От една страна, работодателят внася 60% осигуровки за здраве и после плаща 70% от болничния. От друга, работникът занапред ще получава много по-малко пари по време на 3-дневния си болничен. И всичко това заради 30% неосигурени. Защо греховете им трябва да плащат 70% от коректните осигуряващи се?
И изобщо - как може да се пълни хазна с вземане на пари от едни и даването им на други, без да бъде разумно стимулирано развитието на икономиката? Ако семейство има спестени 500 лева, както и да ги преразпределя, от което и дете да вземе, за да даде на другото, не би преживяло дълго, ако никой от родителите не работи и не внася в дома поне по 50 лева към наличните 500. Иначе "преразпределението" на спестените пари само ще скара децата... Ще ги озлоби едно към друго, от една страна, и към родителите - от друга...