07 Ноември 2024четвъртък13:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°. Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°.

Всяко село с пет мола...

Марково тепе в Пловдив също става едно от тези "народни" места

/ брой: 134

автор:Петра Ташева

visibility 2902

Каспичан си избрал "президент на хумора, който обещал: "Всяко село с пет МОЛ-а и пет магистрали!"
Настани се в родината ни тази нова чужда дума "МОЛ", влезе активно  в живота ни. Настаниха се и се увеличат и МОЛ-овете по градовете ни. Хубави, стъклени и красиви големи търговски домове се построиха и продължават да се строят по нашите земи. Удобни са моловете - това е безспорно! На едно място можеш да намериш всичко, от което се нуждаеш. Лъскави витрини, надписи и етикети на латиница, разбира се, защото  хубавата стока е предимно чуждоземна. И на какви цени? "Народни цени" вече няма. Това понятие отиде в миналото ни!

Народът сега пазарува по тържищата

битаците и в магазините за втора употреба. Ама това го правели и нашите управници! Някои даже сами си признаха, че се обличат от такива "народни" места!
И в моя роден град Пловдив има такива молове. От няколко години такъв се строи на мястото на Марково тепе. Така и ще се нарича  - "МОЛ МАРКОВО ТЕПЕ". Чудят се хората и споделят, че такова странно съчетаване на чуждоземни думи рядко се среща. Налага се "мирното съвместно съжителство" на английската трудно преводима дума "мол", на турската "тепе" и "Марково" - името на Крали Марко, един балкански символ на сила, справедливост, непобедимост. Какво да се прави? То Пловдив винаги е бил и си остава космополитен град, с много етноси, с много езици, но такова съчетание досега не е имало!
МОЛ вместо тепе! Огромната сграда, направо чудовище, е вече издигната! Скоро ще отвори врати! Ще се настанят там офиси, магазини, ресторанти, сладкарници, киносалони...
Гледам почти построената сграда и си мисля

как чезнат хълмовете на Пловдив

за Марково тепе. То е едно от седемте (някои казват, че били даже осем-девет) тепета в древния град, които станали негова емблема. И сега са там хълмовете на Пловдив: Трихълмието, където е Старинен Пловдив - Таксим, Джамбаз и Небеттепе, Сахата, Бунарджика, Джендем тепе - Младежкия хълм. Имало нявга и Алти тепе - Каменица. То било до бирената фабрика. Даже от неговото название е взето името за бирата, която започнали да произвеждат във фабриката. Него не го помня. Казват, че имало и Лаут тепе, но то не е било така открояващо се. Не помня да се е говорело за него.
Помня обаче как се сриваше Марково тепе. А разрушаването му е започнало отдавна - от края на ХIХ век, и продължи до годините от средата на двадесети век. Помня как каменоделците предупреждаваха жителите на Пловдив (като Боримечката за гърмежа на топчето) да не се плашат от гърмежите, да се пазят от хвърчащите отломки. Трясъците и техният тътен са останали в детското ми съзнание като

страховити, разтърсващи града, ечащи надалеч

С учудени очи гледах как се смаляваха огромните останки от скалите на тепето. Раздробяваха сиенитните блокове и оформяха от тях павета за пловдивските улици. Така са решили някогашните управници на града!
Боже, много рядко сме имали разумни управленци, които да са милеели за хората и природата, сред която са живели техните подчинени. И сме страдали, страдаме сега и ще страдаме още от лоши управници! Нямаме традиции в опазването на природните дадености, нямаме закони. Гледам и сега как се строят домове, жилищни кооперации по хълмовете на града. Някога хората са се стараели да се впишат, да се вградят в тепетата с къщите си, а сега се състезават с тях. Издигат се нагоре, нагоре, затулват съвсем природните хубости. Къде сте, родни талантливи архитекти, дето направихте чудеса по чуждите земи? Къде сте вие, главни архитекти на града? Къде сте, кметове и управници? Защо не се намесвате, защо позволявате на алчни и богати хора да затъмнят красотите на този най-стар и приказен град?
Да премахнеш една природна даденост, едно уникално наследство, едно геоморфоложко образувание, което е с милионна история!

Да сринеш една забележителност - за павета!

Това си е направо ПРЕСТЪПЛЕНИЕ! Та не е ли имало други кариери? Имало е, има ги и сега, но все се избира по-близкото, по-лесното. Не искам и да мисля, че днес стъпваме по павета от Марково тепе!
Възмущаваха се хората някога, негодуваха, но... гласове в пустиня! И когато започнали да дълбаят дупката за строежа на тоя "мастодонт", пак имало ропот, пак имало негодуващи, но как да се преборят с хората с големи капитали? По едно време имало даже проекти за построяването на това място на "шестдестетажни кули близнаци"! Опазил ни бог! Дълбали търбуха на тепето, изгребвали твърдия сиенит от корените, от останките на Марково тепе и ги употребили за 5-километровата дига на река Марица, западно от езиковите гимназии. Пак да сме благодарни, че поне са ги използвали за общонародно дело, а не за огради и настилки на нечии лични хасиенди!
Апетитно за чужди инвестиции е местоположението на Мол "Марково тепе"! То е в центъра на града - между улиците "Гладстон", "Драган Цанков" и бул. "Руски". Триетажната му разгърната площ ще бъде с повече от 60 хиляди кв. м. Ще има четири подземни нива, супермаркет, над 100 магазина, светещи мостчета, подземни гаражи... Там ще се открият стотици работни места - така обещават управленците на града. Но

какви работни места и за кого?

И сега в града има стотици празни офиси - нови, луксозни. Защото у нас се мисли само за лесна печалба и се строят само търговски обекти. Нямаме родно производство! Премиерът обещава, че за три години ще върне нашите гурбетчии. Много хубаво! Но къде и какво ще работят, как ще бъдат устроени, какви парични възнаграждения ще получават, та да се върнат в родината си?
Жално е да гледаш как млади, хубави и умни наши младежи застават зад щандовете на чужди търговски обекти! Вместо да имат сериозна производствена дейност, вместо да са надвесени над проекти за нови и полезни родни производства, те ще бъдат само ОБСЛУЖВАЩИ!
В същото време се рушат уникални къщи в Старинен Пловдив. Градът страда, че няма хубава сграда за операта, няма и концертна зала за симфонични концерти. Добре, че древните жители са ни оставили своите театри, стадиони! Но пък сега Пловдив ще има още един нов МОЛ! Това ще бъде новата България - магистрали и молове!

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 183

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 166

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 138

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 173

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 165

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 168

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ