18 Ноември 2024понеделник09:18 ч.

Врата в полето

/ брой: 44

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1505

Евгени ГАВРИЛОВ


Служебното правителство отново се опита да открие топлата вода. Куп министри в края на миналата седмица се заеха да обясняват на обществото какво кабинетът е направил по плана за борба с високите цени. И ни затрупаха с отдавна известни истини. Че търговците, най-големите от които са търговските вериги, държащи почти целия пазар на храни у нас, начисляват към цената такса бонус оборот, логистика, маркетинг, позициониране на регал. Това става с обратни фактури, като от тях губи производителят, а търговецът печели.

В крайна сметка тези такси обаче се плащат от нас, потребителите. Те достигат до 20% от цената. А надценките, които си позволяват да начисляват търговците, наближават 100 процента. Например кашкавал по БДС 400 грама е с доставна цена 8,04 лв. и 15,99 лв. на щанд, което е 94% надценка. При сиренето - 5,64 лв. доставна цена, а на щанд - 10,79 лв., 93% надценка. Масово се използват нелоялни търговски практики, които пораждат съмнения и за необосновано високи печалби. 

Разбира се, висшите представители на властта категорично отказаха да разкрият кои са хипермаркетите, продаващи скъпо. Които рекетират доставчиците си да им продават евтино и да плащат такси за допълнителни услуги, оскъпяващи стоките двойно. 

Причината - хората, които подавали информацията, се страхували, че веригите няма да работят вече с тях, ако разберат, че са се оплаквали на властта. 

Както е известно, проблемът с търговските вериги не е от вчера. Още преди десетина години, по инициатива на БСП, парламентът прие промени в Закона за защита на конкуренцията, станали популярни като "поправките за веригите". В закона бе записано, че се забранява всяко действие или бездействие на предприятие с по-силна позиция при договаряне, което е в противоречие с добросъвестната търговска практика и уврежда интересите на по-слабата страна при договарянето и на потребителите.

Според текстовете на закона недобросъвестни са онези действия или бездействия на търговците, които нямат обективно икономическо основание, като необоснован отказ да се доставят или закупят стоки или услуги, налагане на необосновано тежки или дискриминационни условия, или неоснователно прекратяване на търговски отношения.

Още тогава трябваше да отпаднат таксите, които веригите събират от българските производители и срещу тях не се дава никаква услуга - т.нар. такси рожден ден, за откриване на нов магазин. Просто те са натоварвали и продължават да натоварват производителите, което логично рефлектира върху цените. Това явно не стана, защото се оказа, че за търговските вериги законите у нас са врата в полето.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ