13 Август 2024вторник02:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Златната гъска

/ брой: 147

автор:Наталия Гергова

visibility 3506

Помните ли приказката на братя Грим за златната гъска? Запътил се Глупчо към дървото, отсякъл го и видял в корените му една гъска с пера от чисто злато... И как свършва приказката? Глупчо получава кораб, който може да върви по море и по суша и се жени за царската дъщеря.
У нас може да откриеш златна гъска и без да отсичаш дърво. Достатъчно е да имаш ниви с жито например, за да потекат стотици милиони левове от еврофондовете, предназначени за... опазване на презимуващите гъски и ливадния блатар. Парите се давали като компенсация за нанесени щети от птиците. А къде зимуват прелетните птици? По Черноморието - Дуранкулашко езеро, Шабленско езеро, резервата Сребърна, Калиакра. Значи там някъде трябва да са "опустошените" ниви.
Хайде, за гъските - иди-дойди, те може да напакостят на житото. Обаче популацията на най-важната гъска - червеногушата, наброява около 60 хил. екземпляра - на цялата планета. От тях около 50 хил. прелитат през България.
Колкото до другия застрашен вид - ливадния блатар, той едва ли може да навреди на посевите. Това е граблива птица, вид ястреб, и се храни с дребни животни, птици, гущери и насекоми. Значи ще яде полевките и другите вредители по нивите. На всичкото отгоре през последните години са забелязани да прелитат някъде около 250 индивида. През 2012 г. например са прелетели 258 ливадни блатара, като 170 от тях са били в Добруджа.
Значи, 50 хил. червеногуши гъски и 170 ливадни блатара, и - хоп, заедно с тях кацат малко над 212 млн. лв. Толкова може да приберат 900 кандидат-Глупчовци, чиито ниви попадат в районите на презимуване на тези птици. Туй то.
Глупчо от приказката и неговата проскубана златна гъска ряпа да ядат.

 

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 364

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 424

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 399

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 361

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ