08 Ноември 2024петък18:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Актуално

Данък въздух прави милиарди

Годишните приходи от ценообразуване на CO2 емисии са почти 100 млрд. долара в световен мащаб и ще нарастват*

/ брой: 127

visibility 3365

3е нюз

Около една четвърт от глобалните емисии са в различна степен обхванати от схеми за ценообразуване на въглеродните емисии. Те са събрали над 500 милиарда долара от замърсители до момента. Андрю Рийд от NorthStone Advisers, пишещ за IEEFA, обобщава доклада си, който казва, че набраната годишна сума сега е почти 100 милиарда долара. Тя се очаква да се увеличи с две трети от нациите, които планират да използват въглеродно ценообразуване в своите национално определени вноски.
А механизмът на ЕС за коригиране на въглеродните граници (CBAM) и неговата система за търговия с емисии (ETS) ще окажат натиск върху своите търговски партньори да въведат някаква форма на система за ценообразуване на въглеродните емисии. Рийд отбелязва, че основната роля на ценообразуването на въглеродните емисии е да стимулира декарбонизацията и да осигури допълнително финансиране за "зеления" преход. Това е така, защото не методът не е достатъчно обширно приложен, за да се разглежда като истинска компенсация на принципа „замърсителят плаща“ за щети от климата. Анализаторът изчислява, че глобалните приходи са били само 1% от икономическата цена на изменението на климата през 2022 г.

Ключови констатации

Схемите за ценообразуване на въглеродните емисии в момента се прилагат за около една четвърт от глобалните емисии и са събрали повече от 500 милиарда щатски долара от замърсителите до момента.
Приходите от схеми за ценообразуване на въглеродните емисии ще продължат да се увеличават. От 196-те подписали страни на COP21 в Париж, повече от две трети са определили използването на ценообразуването на въглеродните емисии в техните национално определени приноси.
Механизмът на Европейския съюз за коригиране на въглеродните граници ще стимулира други търговски партньори да прилагат някаква форма на система за ценообразуване на въглеродните емисии.
Глобалните приходи от ценообразуване на въглеродните емисии бяха само 1% от икономическата цена на изменението на климата през 2022 г. Въз основа на принципа „замърсителят плаща“, разходите за производствата с високи емисии на СО2 вероятно ще се увеличат значително през следващите десетилетия.
Ценообразуването на въглеродните емисии все повече се използва като инструмент на политиката за изпълнение на ангажиментите за декарбонизация, за финансиране на справедлив преход и преразпределение на разходите от замърсителите към енергия с по-ниски въглеродни емисии, както и за подпомагане на по-уязвимите домакинства и предприятия по време на прехода.

Първият данък върху въглеродните емисии

беше въведен във Финландия през 1990 г. Сега има 66 глобални различни юрисдикции с ценообразуване на въглеродните емисии и 48 държави с действаща схема за генериране на приходи за въглеродни емисии.
Повече схеми за ценообразуване на CO2
Очакваме тази тенденция да продължи, тъй като броят на териториите със схеми за ценообразуване на въглеродните емисии се увеличава (като част от техния национално определен принос), повече сектори и по-висок дял от емисиите на всяка страна са обхванати от ценообразуването на въглеродните емисии с течение на времето и въглеродната граница на Европейския съюз Механизмът за коригиране (CBAM) и потенциално други международни механизми за търговия влизат в сила. Въпреки че това може да отнеме десетилетие или повече, за да се материализира, въздействието може да бъде значително.
Считаме, че системата за търговия с емисии на ЕС (ETS) е глобалният тест и индикатор за бъдещата посока на ценообразуването на въглеродните емисии. Схемата сочи повишено ценообразуване предвид по-агресивните амбиции за намаляване на емисиите и въвеждането на CBAM механизма, в допълнение към пазарните механизми за подкрепа на по-високите цени и въздействието на ценообразуването на въглеродните емисии като инструмент за намаляване на емисиите. Също така е ясно, че приходите от търговията с емисии в ЕС отчасти ще подкрепят допълнителните разходи за енергия с по-ниски въглеродни емисии за промишлеността и домакинствата. Това е важно съображение за ефективното въвеждане на целите за намаляване на емисиите.

Приходите наближават 100 милиарда долара

Въпреки това ценообразуването на въглеродните емисии все още е политически механизъм за стимулиране на преминаването към и инвестиране в решения с по-ниски въглеродни емисии и не отразява непременно действителните разходи за глобалното затопляне. Разходите от изменението на климата се оценяват на 10 трилиона щатски долара, или 10% от световния БВП, през 2022 г. Приходите от ценообразуването на въглеродните емисии наближават 100 милиарда щатски долара, така че представляват само около 1% от глобалните разходи за обществото от тези емисии .
Съществува ясен икономически стимул за прилагане и увеличаване на капацитета за генериране на приходи от схемите за ценообразуване на въглеродните емисии. Правителствата в крайна сметка ще бъдат отговорни за подкрепата на своите страни през енергийния преход и коригиране на цената на глобалното затопляне на техните територии. От тях ще се изисква да осигурят инвестиции в нисковъглеродна енергия и промишленост.
Последствията за обществото и начина, по който се управляват нашите икономики, са значителни. Покриването на разходите и смекчаването на въздействието от изменението на климата е от решаващо значение. Също така е ясно, че въпреки че ценообразуването на въглеродните емисии като политически инструмент ще продължи да се увеличава, настоящите нива на ценообразуване на въглеродните емисии са твърде ниски, за да покрият разходите за емисиите на обществото. Ако замърсителят трябва да плати, разходите за емитерите през следващите десетилетия вероятно ще бъдат доста значителни.

* Анализ на Института за икономика на енергетиката и финансов анализ

** Заглавието е на ДУМА

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 499

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 500

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 507

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 542

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ