Шест прости правила да съхраним храната по празниците
/ брой: 299
Прясното месо може да се съхранява в полиетиленов плик от 3 до 5 дни в хладилник, а после - във фризер, препоръчва проф. д-р инж. Димитър Хаджикинов от Университета по хранителни технологии в Пловдив.
Замразяването е най-добър метод за консервиране на храната през зимата в сравнение с другите способи като осоляване, затваряне в буркани и т.н. При замразяване се запазват голяма част от витамините й. От друга страна замразяването няма ефекта на стерилизацията и не унищожава микроорганизмите, а само спира развитието им.
Ябълки, поставени между зеленчуците, забавя процеса на развалянето им. Но трябва да се има предвид и факта, че ябълките и то най-вече повредените и развалени, синтезират етилен, който стимулира бързото узряване на другите плодове и зеленчуци, с което те също стават податливи на развала. Затова не бива да оставяме продължително време бананите до ябълките.
Ядките са добър източник на ненаситени мазнини и витамини, но е задължително да се съхраняват в непрозрачна опаковка, на сухо и прохладно място и най-добре е да са в трипластови плътни пакетчета, каквито се произвеждат у нас - те им осигуряват максимална защита, категоричен е проф. Хаджикинов. Високата влажност, температура и светлината са предпоставка за гранясването на мазнините в тях.
Не е желателно повторното използване на пластмасови опаковки, останали от храни и напитки. При измиване на пластмасови бутилки или кутии за еднократна употреба абразивните гъби или твърдите четки набраздяват повърхността им и така се създават условия за задържане и развитие на различни микроорганизми.