09 Ноември 2024събота06:36 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

САЩ напредват с ПРО в Южна Европа

В България може да бъде изградена ключова радарна наземна станция

/ брой: 175

автор:Дума

visibility 491

САЩ се готвят да задействат противоракетен щит над Южна Европа като част от мерките за консолидиране на регионалните системи за отбрана срещу заплахата от изстрелване на ракети от Иран. Това съобщи "Вашингтон пост", позовавайки се на висши представители на американското министерство на отбраната. Според изданието Пентагонът е близо до споразумение за инсталирането на наземна радарна станция - вероятно в Турция или България. Разполагането на мощен радар в X-честотния диапазон ще създаде възможност през 2011 г. да бъде пусната в действие първата фаза на щита.
Същевременно американските военни работят с Израел и съюзниците си в Персийския залив по изграждането и подобряването на техните средства за противоракетна отбрана. САЩ разположиха наземна радарна станция в Израел през 2008г. и в момента планират разполагането на подобна система и в друга арабска страна от Залива.
Припомняме, след като в продължение на няколко години предишната администрация в Белия дом подготвяше изграждането на противоракетна отбрана в Източна Европа - в Чехия и Полша, малко след встъпването в длъжност на президента Барак Обама беше обявен отказът на САЩ от проектите.
Система за противоракетна отбрана все пак ще има, но от друг тип - по-мобилна. Според новия план Вашингтон ще използва кораби в първата фаза, а във втората ще разположи системи, базирани на сушата. Промяната в плановете на САЩ се налага преди всичко от факта, че иранските ракети с малък и среден обсег се развиват изключително бързо. Системата ще бъде насочена към предотвратяване именно на подобен тип нападение. Промяната включва изпращане в северната и южната част на Европа кораби с ракети-прихващачи. Новата мобилна система ще използва ракети "Пейтриът" и балистични ракети SM-3, както и ще има част, разположена на вода.
Плановете на САЩ за ПРО предизвикаха силна гневна реакция от страна на Русия. Москва определи намеренията на Вашингтон за разполагане на подобна система в Южна Европа за заплаха. След като все пак стана ясно, че американски ракети ще има в Полша, и то в близост до Калининград, Русия обяви програма за подсилване на Балтийския флот. Част от нея представляват усилията и за закупуване на авионосци "Мистрал".
 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ